Zlatý retrívr

Zlatý retrívr

FCI:

VIII - slídiči, retrieveři a vodní psi.

Povaha:

Zlatý retrívr je to povahově naprosto vyrovnaný, inteligentní, spolehlivý, laskavý, poslušný, pracovitý, snaživý, přizpůsobivý, mírný, přátelský, přívětivý a důvěřivý, zcela neagresivní pes, a proto s ním lze snadno vyjít. Jeho chování je klidné, veskrze dobromyslné, nikdy není nervózní, nezkazí dobrou pohodu a od přírody je poslušný, špatně snáší tvrdé zacházení.

Je třeba, aby mu za všech okolností byla věnována alespoň minimální pozornost. Výborně se snáší s dětmi, protože je však až neskutečně trpělivý a dobrácký, je třeba na ně dohlédnout, aby mu chtě či nechtě neubližovaly. Je hravý a tuto vlastnost si uchovává do vysokého věku. K cizím osobám je přátelský, s jinými psy vychází dobře, konflikty ani nevyvolává, ani nevyhledává, rozhodně však není ustrašený či dokonce zbabělý.

Je vhodný i pro úplné začátečníky, kteří se musejí pouze vyvarovat elementárních chyb, jako je nedůslednost, snaha požadovat po něm něco, co ho nikdo nikdy nenaučil, časté měnění požadavků, netrpělivost či cholerické jednání.

Využití:

Ani jako vysloveně společenský pes neztratil GR nic ze svého loveckého instinktu, původně byl určen k tzv. práci po výstřelu, k přinášení ulovené zvěře, a to drobné polní i pernaté vodní, zejména kachny.

Má vynikající jemný čich a do vody chodí s chutí. Střelenou zvěř bezpečně dohledá i v nejhustším vegetačním krytu. Pracuje ochotně a rád. Osvědčuje se i při jiné než lovecké práci, např. jako pes celní služby, pes záchranářský, vodící pes nevidomých, asistenční pes sluchově a těžce tělesně postižených apod. Díky mimořádné schopnosti empatie se znamenitě hodí ke canisterapii, přes pracovní mnohostrannost je však zbytečné snažit se z něho vychovat tvrdého obranáře. Nikdy jím nebude. Miluje pohyb a nejrůznější aktivity, se skutečným nadšením se proto pouští do jakéhokoli zaměstnání, ať je to hra, sport či práce.

Stavba těla:

Je to pes souměrné, vyvážené stavby těla, silný a aktivní, uhlazených pohybů a ušlechtilého líbivého zjevu, s laskavým výrazem ve tváři. Koh. výš. činí u psů 56 – 61 cm a u fen 51 – 56 cm.

Hlava je vyvážená a dobře modelovaná mozkovna má být široká, nikoli však hrubá, pevně spojená s krkem. Čelní sklon (stop) je zřetelný, svažitý. Čenichová partie má být silná, široká a hluboká, její délka odpovídá přibližně vzdálenosti od stopu po vrchol týlního hrbolu. Nos by měl být černě zbarvený.

Čelisti jsou silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, což znamená, že 6 hornočelistních řezáků těsně překrývá 6 dolnočelistních, přičemž obojí jsou v čelistech zasazeny kolmo.

Oči mají být tmavě hnědé, přiměřeně daleko od sebe, okraje očních víček jsou tmavé, ušní boltce by měly být středně velké, nasazené zhruba ve výši linie očí.

Krk je náležité délky, suchý a svalnatý. Trup má být vyvážený, ani příliš mohutný, ani slabý. Horní linie těla je rovná, bedra jsou silná, svalnatá, krátká a „svázaná“, pevně spojují hřbet se zádí. Ocas má být nasazen a nesen v úrovni horní linie těla, dosahuje k hleznům a na konci není zatočený.

Hrudník má být hluboký, aby poskytoval dostatek prostoru plícím, žebra jsou dlouhá, patřičně klenutá. Hrudní končetiny musejí být rovné, silných kostí. Lopatky mají být dlouhé, správně šikmo uložené, takže jejich vrcholy směřují nahoru a vzad, ramenní kosti jsou stejně dlouhé jako lopatky a díky tomu jsou v zootechnickém postoji volné části končetin (od loktů po tlapky) právě pod trupem. Lokty těsně přiléhají k hrudníku. Pánevní končetiny musejí být silné a svalnaté. Kolena náležitě zaúhlená. Bérce mají být přiměřeně dlouhé, hlezna nízko nad podkladem. Musejí směřovat přímo vzad, nesmějí být ani rozbíhavá, ani sbíhavá.

Tlapky mají být okrouhlé, pohyb je energický a vydatný. Krok má být protáhlý a volný, bez nadměrného zdvihu hrudních končetin.

Srst je dlouhá, rovná nebo zvlněná, podsada hustá, odpuzující vodu. Bohatě a dlouze osrstěné jsou ušní boltce, zadní strany hrudních končetin (s tzv. kalhotami) a spodní strana ocasu. Zbarvení srsti může být různé, ve všech odstínech zlaté nebo krémové. Nikdy nesmí být ani červené, ani mahagonové. Srst vyžaduje pravidelnou údržbu!

 

Chovatelské kluby:

www.retriever-klub.cz

www.kchls.cz

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny