Welsh Terrier

Welsh Terrier

FCI:

Patří do skupiny III. – Teriéři., sekce 1 - Vysokonozí.

Povaha:

Jde o inteligentního, laskavého, poslušného a dobře ovladatelného psa, šťastného a veselého, hravého a nebojácného, ostražitého. V žádném případě není agresivní, vždy je však připraven v případě potřeby ubránit se. Miluje svého majitele a zvláště děti, kterým může být vhodným partnerem při hře. Ta může být, pokud jde o starší děti, i poněkud divočejší. Při temperamentu, kterým je od přírody bohatě nadán, mu to nevadí.

Je zvědavý a rád všechno důkladně prozkoumává. Nechybí mu v žádném případě odvaha. Při své aktivitě vyžaduje nejen dostatek pohybu, ale i příležitostí k nějakému pravidelnému zaměstnání. Velmi vhodný je trénink agility aj. psích sportů vyhovujících jeho velikosti. Je učenlivý.

Výchova:

Úkolem cvičitele je učinit pro něho výcvik zajímavým, aby udržel jeho pozornost a koncentraci. Znamená to, že cvik, který se nedaří, se nebude opakovat příliš dlouho. Je vhodné zařadit jiný, který pes bezpečně ovládá a po náležité pozitivní motivaci (pochvala, pamlsek) je možné se k problémovému cviku vrátit.

Musí-li být v. sám doma, měl by mít větší počet různých hraček, nejlépe moderních interaktivních, které je vhodné čas od času obměňovat, aby se mohl zabavit a nezačal z nudy a osamocení ničit zařízení bytu. Trvalé ubytování ve venkovním kotci pro něho rozhodně není ideální. V podstatě se v něm nudí a je nešťastný.

Protože byl původně určen k lovu lišek a jezevců norováním, tj. k práci pod zemí, kde si musel vždy poradit sám, je i dostatečně samostatný. Rád se řídí vlastním úsudkem, a proto od něho nelze očekávat slepou otrockou poslušnost. Přesto z něho lze celkem snadno vychovat velmi dobře ovladatelného psa. Majitel ovšem musí být především vlídně, ale neoblomně důsledný, nesmí mu chybět asertivita, přirozená autorita a trpělivost. Každé nedůslednosti nebo slabosti majitele dokáže chytrý v. šikovně využít. I když jde původně o vysloveně pracovního psa, plní velmi dobře i náročnou úlohu společníka člověka.

Stavba těla:

V. je pes dokonale vyvážené a kompaktní stavby těla. Koh. výš. nesmí překročit 39 cm, těl. hmot. činí 9 – 9,5 kg.

Mozkovna je svrchu plochá, mezi ušními boltci přiměřeně široká. Čelní sklon (stop) nemá být příliš srázný. Čenichová partie má být od stopu ke špičce nosu středně dlouhá. Nos musí být černý. Čelisti jsou silné, ostře řezané, dosti silné a schopné pevného úchopu. Zuby mají být velké, s dokonalým pravidelným nůžkovým skusem, šest hornočelistních řezáků těsně překrývá šest dolnočelistních, přičemž obojí jsou zasazené v čelistech kolmo.

Oči mají být poměrně malé, správně v očnicích uložené, tmavé barvy. Jejich výraz vypovídá o temperamentu jedince. Okrouhlé a/nebo vypoulené oči jsou nežádoucí. Ušní boltce mají být tvaru písmene „V“, malé, nepříliš tenké, dosti vysoko nasazené, kupředu klopené a nesené tak, že těsně přiléhají vnitřními okraji k lícím.

Krk má být středně dlouhý a silný, v šíji mírně klenutý. Ladně přechází do plecí. Hřbet je krátký, bedra jsou silná. Ocas se obvykle kupíruje (pokud to není v rozporu s požadavky zákona na ochranu zvířat). Může však být také nekupírovaný. Musí být správně nasazený, vzhůru nesený, nikdy však nad hřbet zatočený. Nekupírovaný ocas má celkově psa vyvažovat, rovněž má být vzhůru nesený, nikoli však nad hřbet překlopený.

Hrudník musí být přiměřeně hluboký a středně široký, tvořený náležitě klenutými žebry. Hrudní končetiny jsou rovné a svalnaté, silných kostí. Lopatky musejí být dlouhé, šikmo uložené. Záprstí mají být pevná, kolmá k podkladu.

Pánevní končetiny jsou silné, stehna svalnatá, patřičné délky, hlezna dostatečně pevná, správně zaúhlená, nízko nad podkladem. Tlapky by měly být malé, okrouhlé, tzv. kočičí.

Za pohybu směřuje akce hrudních i pánevních končetin přímo vpřed, přičemž končetiny jsou vzájemně paralelní. Lokty mají být přimknuté k trupu, ale volně pohyblivé. Kolena nesmějí být ani vybočená, ani vbočená.

Srst je drátovitá, tvrdá a hustá. Těsně přilehlá (tzv. uzavřená). Podsada nesmí chybět. Přednost se dává černo-tříslovému zbarvení (černému s pálením), možné je také tmavě šedé (černé světle prokvetlé) zbarvení s tříslovými odznaky (pálením), bez černých čárek na svrchních stranách prstů. Černé zbarvení pánevních končetin pod hlezny je krajně nežádoucí.

 

Chovatelský klub:

www.kcht.cz

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny