Tonkinská kočka

Tonkinská kočka

Historie: První hnědá kočka dovezená z Barmy do San Francisca dostala jméno Wong Mau. Jednalo se o plemeno tonkinské kočky. Wong Mau se spářila se siamským kocourem a výsledkem byl hnědý kocourek, kterého opět spářili s jeho matkou. V tomto vrhu byla koťata se siamským, tonkinským i barmským vzhledem. Koťata vykazující znaky tonkinského plemene byla z chovu vyřazena, jelikož Američané chtěli získat především jedince barmského typu. 

V 80. letech se začaly opět cíleně křížit siamky s barmskými kočkami s cílem získat zpět atraktivní zevnějšek tonkinských koček. 

Povaha: Tonkinské kočky jsou velmi zaměřené na člověka a mají rády jeho společnost. Milují, když jsou v centru pozornosti. Samotu ale snášejí velmi špatně. Jsou to zvídavé a inteligentní kočky. Díky tomu se snadno naučí například aportovat nebo chůzi v postroji. Kočky tohoto plemene jsou téměř vždy dobře naladěny. Dobře vycházejí jak s ostatními kočkami a psy, tak i s dětmi. Ačkoli nejsou tak hovorné jako siamky, svůj hlas často používají. 

Stavba těla: Stavbou jsou tonkinské kočky typově někde mezi štíhlými siamkami a plnějšími barmskými kočkami. Musí být dobře osvalené. Nohy jsou dlouhé a štíhlé. Zadní nohy jsou mírně delší. Ocas je stejně dlouhý jako tělo. U kořene je silný a zužuje se do špičky. Klínovitá hlava má tupou tlamu a zřetelné polštářky pro hmatové chlupy. Uši jsou oválného tvaru. Oči jsou posazeny poměrně od sebe a mají mandlovitý až mírně orientální tvar. 

Srst: Srst tonkinské kočky je krátká a přiléhající. Na omak je hebká a hedvábná.

Péče: Srst tonkinské kočky stačí jednou týdně prokartáčovat jemným kartáčem a přetřít semišovým hadříkem. Tím zvýrazníte její lesk. Ostré konce drápků je třeba pravidelně zastřihávat a zvukovody čistit přípravky k tomu určenými.

Barevné variety: 

Tonkinské kočky mají zřetelné odznaky, s daleko tmavší barvou na těle než siamské kočky. Chovají se ve všech možných barvách a kresbách, které se vyskytují i u siamských koček. Barva očí je někde mezi modrou siamek a žlutou barmských koček. Nazývá se akvamarínová. 

FIFe v roce 2017 zařadilo tonkinské kočky mezi uznaná plemena!

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny