Somálská kočka
Historie: Jde o dlouhosrstou varietu habešské kočky. Jméno plemene bylo odvozeno od Somálska, ačkoli tato africká země nemá s plemenem nic společného. První somálské kočky se narodily ve Spojených státech amerických. Ve vrzích habešských koček se občas objevovala polodlouhosrstá koťata, která byla vyřazována z chovu. Později se ale chovatelé rozhodli tyto polodlouhosrsté verze habešských koček šlechtit za účelem vzniku nové variety. To se povedlo a na konci 60. let bylo plemeno uznáno řadou sdružení.
Povaha: Jelikož jde o sesterské plemeno habešské kočky, není se čemu divit, že jsou si obě plemena charakterově podobná. Somálské kočky jsou klidné, ovšem společenské a extrovertní, s velkou potřebou kontaktu a pozornosti. Delší samota jim nesvědčí. V nepřítomnosti lidských členů domácnosti uvítají společnost jiných koček nebo i psa. Vztah somálských koček s dětmi bývá bez problémů. Snášenlivost zejména mezi kočkami ale nemusí být ideální, zvlášť pokud nemají k dispozici dostatečný prostor. Mohou také začít žárlit s příchodem nového zvířete do rodiny. Jsou to inteligentní, zvědavé kočky, které si rády hrají a šplhají.
Stavba těla: Somálská kočka má osvalené, mohutné a pružné tělo střední délky a umírněného orientálního typu. Nesmí být příliš velké, hrubé nebo podsadité. Poměrně štíhlé nohy mají půvabné malé tlapky oválného tvaru. Dosti dlouhý ocas je široký na základně a zužuje se do špičky. Široká hlava je zaobleně klínovitá, s mírně prohnutým profilem a mohutnou bradou. Mandlové oči jsou na hlavě umístěny šikmo. Nízko posazené uši jsou relativně velké. Jsou široké na základně a vybíhají do špičky.
Srst: Polodlouhá srst somálské kočky je zřetelně delší a plnější na stehnech, ocase, spodní straně břicha, kolem límce a na hrudi.
Péče: Srst somálských koček příliš necuckovatí, proto není její údržba příliš náročná. Na odstranění odumřelých chlupů je ideální používat kartáč ze štětin. Není na škodu občas také srst pročesat hrubým hřebenem. Příliš hrubá práce s ním by ale mohla srst poškodit. Ostré konce drápků je třeba pravidelně zastřihávat a uši čistit v případě potřeby přípravky k tomu určenými.
Barevné variety: Původní barva srsti somálské kočky je divoce zbarvená (ruddy). Z té pak postupem času vznikly zředěné barvy srsti. Zadní strana zadních nohou a chodidla jsou vždy tmavší. Nosní zrcátko je vždy cihlově červené s tmavším lemováním. Všechny somálské kočky vykazují na srsti nápadný ticking (na jednotlivých chlupech se střídá základní barva srsti se dvěma nebo třemi tmavšími pigmentovými proužky). Ticking musí být co nejčistší a špička chlupu musí mít vždy tmavší pigmentaci. Povoleno je trochu bílé na bradě a na polštářcích pro hmatové chlupy. Oči mohou mít nezávisle na barvě srsti jantarovou, zelenou nebo žlutou barvu. Konečná barva srsti se může vyvinout až kolem druhého roku věku. Nejčastěji se vyskytují v těchto zbarveních:
- Divoké zbarvení (ruddy): Nejznámější a nejčastěji se vyskytující barevná varieta somálské kočky. Srst má červenohnědý základ a černý ticking. Chodidla a zadní strana zadních nohou jsou černé.
- Červenohnědá (sorrel): Základní barva srsti je taktéž červenohnědá, ale ticking a barva chodidel a zadních stran zadních nohou má skořicovou barvu.
- Modrá: Základní barvou srsti je světle béžová, ticking, chodidla a holínky jsou ocelově modré.
- Plavá: Základní barva srsti je světle krémová a má tmavě krémový ticking. Chodidla a holínky jsou zbarveny teple tmavě krémově.