Sokoke

Sokoke

 Sokoke

Historie: Toto plemeno pochází z lesa Sokoke v Keni. Les o rozloze asi 400 km2, ležící pár kilometrů od Indického oceánu, je dosti izolovaný a žijí v něm unikátní druhy rostlin a zvířat. Kočky sokoke zde žily po desetiletí, než byly objeveny. Žily převážně na stromech a podle pramenů se živily hlavně hmyzem. Kmeny zde žijící je nazývaly „khadzonzo“. 

V roce 1983 bylo plemeno uznáno jako „experimentální plemeno koček“ pod jménem africká krátkosrstá kočka. Oficiálně byla jako plemeno sokoke uzána a pojmenována až roku 1992. Aby se zabránilo příbuzenské plemenitbě, dodnes různí chovatelé dovážejí nové jedince z Keni. 

Povaha: Ačkoli se sokoke po generace staraly samy o sebe, mimořádně dobře si zvyknou na život domácí kočky, i když si v určité míře udržují svoji nezávislost. Jsou to inteligentní, hravé a aktivní kočky, které umí dobře plavat a některé z nich i rády rybaří. Sokoke jsou společenská zvířata, která mají ráda jak společnost lidí, tak i jiných koček nebo psů. Ačkoli se naučí žít v domě, spokojenější budou, když jim umožníte přístup ven.  

Stavba těla: Jde o středně velkou kočku s dlouhým, štíhlým, svalnatým tělem a dobře vyvinutou hrudí. Dlouhé štíhlé nohy mají oválné tlapky. Zadní nohy jsou delší než přední. Středně dlouhý ocas se na konci zužuje. Hlava je klínovitá a v poměru k tělu malá. Brada je mohutná a nos téměř rovný. Středně velké uši mají zakulacenou špičku a stojí vysoko na hlavě. Oči mají oválný až mandlovitý tvar, jsou široko od sebe a mají expresivní výraz. 

Srst: Velmi krátká srst sokoke je elastická a zářící. K tělu těsně přiléhá, jelikož je podsada jen omezená nebo zcela chybí. 

Péče: Srst sokoke stačí jednou týdně vykartáčovat jemným kartáčem, pročesat látkovým hřebenem a přetřít navlhčeným semišovým hadříkem. Tím se zvýrazní lesk srsti. Ostré konce drápků zastřihávejte a uši v případě nutnosti čistěte přípravky k tomu určenými.

Barevné variety: Sokoke se vyskytuje jen v blotched tabby – mramorované kresbě. Ta je vždy černá na šedém až teple zlatavě hnědém podkladě. Výhodou jsou v černých chlupech proužky aguti. Oči má sokoke jantarové až světle zelené.  

Kresba sokoke se od mramorování do jisté míry liší. Oválná kresba na bocích těla je nahrazena podélně probíhajícími pruhy. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny