Snowshoe

Snowshoe

Historie: Plemeno vzniklo na severu Spojených států křížením siamek s dvoubarevnými americkými krátkosrstými kočkami a domácími kočkami. Výsledkem je kočka s odznaky a bílými ponožkami. U CFA bylo plemeno přijato k registraci roku 1974, FIFe ho uznává od roku 2003.

Povaha: Jde o zvědavou a přítulnou domácí kočku se zaměřením na lidi. Charakter se nachází někde mezi povahami jejích předků. Je méně hlučná a vyžaduje méně pozornosti než siamská kočka, stále je ale živější a hovornější, než bývají americké krátkosrsté kočky. Svou hravost si uchová do vysokého věku. Dobře se snáší s ostatními kočkami a výborně vyjde i se psy. Dobrým kamarádem bude i dítěti. 

Stavba těla: Středně velké, dobře osvalené tělo s těžkou stavbou nesmí vypadat moc orientálně ani moc podsaditě. Tělo je o něco delší než vyšší. Nohy jsou v poměru k tělu s oválnými tlapkami. Ocas je středně dlouhý, široký na základně a zužující se do špičky. Hlava je poněkud krátká a klínovitá, se zaoblenými tvary a mohutnou bradou. Uši se zakulacenými špičkami jsou široké na základně a namířené dopředu. Oči jsou oválné.

Srst: Krátká lesklá srst je na dotek hebká a dobře přiléhá. Podsada téměř chybí.

Péče: Kočka moc nelíná, takže péče o srst nezabere moc času. Obvykle postačí ji jednou za týden vykartáčovat a posléze pročesat hřebenem s jemnými zuby. Ostré konce drápků je třeba pravidelně zastřihávat a v případě nutnosti vyčistit uši přípravky k tomu určenými. 

Barevné variety:

Plemeno se vyskytuje ve zbarvení seal, blue, chocolate a lilac point, tedy v takzvaných klasických siamských barvách. Uznány jsou dvě různá zbarvení:

  • Mitted: Bílá nesmí zaujímat více jak třetinu těla. Bradu a nosní zrcátko mohou mít tmavší, bílou nebo s bílými skvrnami. Povoleny jsou bílý proužek kolem krku, bílá skvrna na hrudi nebo bílé skvrny na břiše. Bílé skvrny na masce nesmějí tvořit akorát obrácené V. Bílé zbarvení na nohou nesmí vybíhat příliš vysoko. 
  • Bikolor: Bílá nesmí zaujímat víc jak dvě třetiny těla. Na obličeji je jedna nebo více bílých skvrn. V ideálním případě skvrny tvoří obrácené V. 

U obou kreseb platí, že barva na odznacích musí zřetelně kontrastovat s barvou těla. Oči snowshoe jsou vždy modré. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny