Slovenský kopov

Slovenský kopov

FCI:

Slovenský kopov patří do skupiny VI. – Honiči, barváři a plemena příbuzná.

Povaha:

Povahově je to temperamentní, vytrvalý, neobyčejně odvážný, vůči případným protiútokům zvěře odolný pes. Mimo vliv majitele dokáže být agresivní, což ovšem je především věcí selekce, která se systematicky a dlouhodobě zaměřuje na tzv. ostrost. Při objektivně nedoloženém, ale tradovaném a lovci vytrvale opakovaném tvrzení, že „ostrost není totéž co agresivita“, se v chovu upřednostňují jedinci agresivní.

Výchova:

Někdy bývá pokládán za plemeno hůře ovladatelné, otázkou ovšem je, zda ti, co se zabývají jeho výcvikem, volí odpovídající metody respektující plemenná a individuální specifika. Běžně bývá výkonnými lovci užíván při výcviku loveckých psů s podobnou pověstí, tzv. parfors (z fran. par force = násilím), jehož cílem je především psa povahově zlomit. To se u plemene jako je s. k. může projevit jistou zatvrzelostí.

Stavba těla:

Jde o typického menšího honiče lehčí stavby těla a silnou kostrou. Tělesný rámec je protáhle obdélníkový. Koh. výšla činí u psů 45 – 50 (ideál 46) cm a u fen 40 – 45 (ideál. 43) cm, těl. hmotnost se pohybuje v rozmezí 15 – 20 (ideál.16) kg.

Nos je vždy černě zbarvený, přiměřené velikosti, mírně zašpičatělý. Nozdry mají být otevřené. Čelisti musejí být souměrné, pevné. Chrup je úplný, zuby jsou velké.

Oči jsou tmavé a správně uložené v očnicích, mandlového tvaru. Jejich pohled je živý a odvážný. Okraje očních víček jsou vždy černé.

Ušní boltce mají být nasazené mírně pod linií očí, středně dlouhé, na konci zaoblené a ploše podél hlavy zavěšené.

Krk je pevně spojen s plecemi, jeho osa svírá s horizontálou úhel kolem 135 °. Je krátký, svalnatý, bez laloku na hrdle.

Ocas je nasazen pod horní linií těla, dosti silný. Dosahuje k hleznům a směrem ke špičce se zužuje. V klidu má být zavěšený, v afektu šavlovitě prohnutý a vzhůru nesený tak, že svírá s horní linií těla úhel kolem 150 °.

Hrudník musí být široký, středně hluboký, přiměřeně dlouhý, prostorný. Jeho šířka činí asi 16,5 cm, hloubka přibližně 22 cm, délka zhruba 31,5 cm. Hrudní končetiny mají lopatky i ramenní kosti poměrně krátké, silné a svalnaté.  Tlapky by měly být oválného tvaru, s prsty náležitě klenutými, drápy černými a silnými a nášlapnými polštářky tmavě zbarvenými a odolnými.

Kůže má být tmavě hnědá až černá, dobře přilehlá ke kosterní svalovině a podkoží, netvoří žádné vrásky a záhyby.

Krycí srst je dlouhá asi 2,5 cm, středně tvrdá, přiléhavá, hustá, na hřbetě, na krku a na ocase delší. Podsada musí být hustá, především v zimních měsících, ale nesmí chybět ani v létě. Zbarvení se požaduje černé s tříslovými odznaky různé sytosti na končetinách.

K vadám patří nadměrná koh. výška (větší než dovoluje standard), jiné než černé základní zbarvení srsti, bílé odznaky, neostře ohraničené tříslové odznaky, světlé oči, neúplný chrup, vadný skus, ušní boltce lehké nebo na koncích zašpičatělé, převislé pysky, volná kůže na hrdle, stavba těla těžkopádná, zavalitá, ocas nápadně dlouhý nebo v klidu nesený nad horní linií těla, těžká hlava, plochý hrudník, měkký hřbet.

 

Chovatelský klub:

www.slovenskykopov.cz

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny