Sloughi

Sloughi

FCI:

Patří do skupiny X. - Chrti.

Povaha:

Připomíná s ním vývojově spřízněného dlouhosrstého či krátkosrstého perského chrta (saluki) nebo arabského chrta (sloughi). Je poněkud introvertní, velmi ostražitý, k cizím osobám nedůvěřivý, nikdy však agresivní. Svoji náklonnost nedává majiteli ani často, ani nápadně znát, i když je na něho silně fixován.

Výchova:

Vyžaduje hodně pochopení a trpělivosti. Nehodí se pro úplné začátečníky, ale ani pro zkušené majitele, kteří jsou zvyklí na jiná plemena a chtějí, aby se jejich výchovným metodám přizpůsobil i pes odlišného povahového založení. Se s. ch. je nutno jednat za všech okolností vlídně a mírně, ale se vší důsledností a neústupností. Při správném postupu zahrnujícím pozvolnou systematickou socializaci (opatrné a jednoznačně nenásilné přivykání různým klidnějším i rušnějším prostředím, cizím osobám a psům) lze z něho vychovat nevšedního, klidného a dobře ovladatelného psa.

Stavba těla:

Formát těla je čtvercový. Hlava má být v mozkovně poměrně široká, i když u různých typů se její šíře liší. U psů je vždy zřetelně širší než u fen. Skus má být nůžkový, nos černý, oči jsou oválného tvaru s duhovkou tmavě hnědé barvy.

Hrudník má být velmi hluboký, tvořený patřičně klenutými žebry, která se upínají k pevné hrudní kosti. Končetiny jsou správně zaúhlené, v postoji naprosto korektní. Pánevní jsou v postoji dále od sebe než hrudní, při cvalu se však jejich tlapky zřetelně přibližují ke střední svislé podélné rovině těla.

Srst je zbarvena bíle, šedě s tmavou maskou v obličeji nebo plavě.

 

Chovatelské kluby:

www.kchch.estranky.cz

azawakh-sloughi.cz

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny