Skotská klapouchá kočka

Skotská klapouchá kočka

Historie: Roku 1961 se ve Skotsku objevilo ve vrhu domácí kočky bílé koťe se sklopenýma ušima. Kocourek dostal jméno Snowball a kvůli svým sklopeným uším rychle vzbudil zájem šlechtitelů. Za pomoci domácích koček a britské krátkosrsté kočky byla mutace standardizována do nového plemene Scottish Fold. 

Gen zapříčiňující klapouchost se dědí dominantně. Mimo sklopených uší ale může vést k odchylkám na chrupavkách nebo jiných místech těla. Dochází k tomu především tehdy, pokud mají sklopené uši oba dva rodiče. To je důvod, proč nebylo plemeno uznáno, a proč se dále nikdy nekříží dvě skotské klapouché kočky.

Povaha: Skotské klapouché kočky bývají výbornými lovci, a proto uvítají, pokud budou mít přístup ven. Co se týče jejich vztahu k lidem, mají sklony být majetnické a zabírat si člověka pro sebe. Jinak jde ale o kočky s mírnou a sociální povahou, které rády tráví čas se svým člověkem. Jsou něžné a mazlivé. Dobře si rozumí s ostatními kočkami, psy i dětmi. Kočky tohoto plemene jsou hravé a učenlivé.

Stavba těla: Jde o středně velkou osvalenou kočku. Zaoblený trup stojí na krátkých až středně dlouhých nohou. Tlapy jsou kulaté, ocas středně dlouhý až dlouhý. Kulatá hlava je umístěna na relativně krátkém krku. Silně vyvinutá čelist je u kocourů vyvinutější než u koček. Velké kulaté oči jsou posazeny daleko od sebe. Profil dosti krátkého nosu vykazuje lehký stop. Uši jsou sklopené dopředu a dolů. Přednost se dává menším a těsněji přiléhajícím uším. Špičky uší jsou kulaté. 

Srst: Krátká až polodlouhá srst skotské klapouché kočky je dvojitá, velmi hustá a odstávající. Na omak je jemná a hebká. 

Péče: Srst skotské klapouché kočky stačí občas vykartáčovat nebo vyčesat. Nepoužívejte však příliš jemný hřeben, ten by mohl poškodit podsadu. V období línání můžete odumřelé chlupy odstranit pomocí gumové rukavice. Uši, ačkoli jsou sklopeny dopředu, nepotřebují žádnou zvláštní péči. Postačí je občas vyčistit prostředkem k tomu určeným. Ostré konce drápků je třeba pravidelně zastřihávat.  

Barevné variety: 

Skotská klapouchá kočka se vyskytuje ve všech přírodních barvách. Barva očí ladí s barvou srsti. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny