Shih-tzu

Shih-tzu

FCI:

Shih-tzu patří do skupiny XI. – Společenská plemena.

Povaha:

Z historického hlediska se jedná o velmi staré plemeno. Povahou je shih-tzu úzce spjat právě se svou bohatou historií. Byl vyšlechtěn jako mazel pro urozené pány, kterým sedával na klíně a dělal jim společnost. Říká se, že na svou aristokratickou minulost je velmi hrdý a dává to svému okolí znát pro něj charakteristicky arogantním postojem – hlava vztyčená vzhůru a ocas zatočený na záda. I dnes se jedná o velmi společenského psa, který miluje lidi, ať už se jedná o členy domácnosti nebo návštěvu. Za tímto účelem byl vyšlechtěn a tyto vlastnosti mu zůstaly dodnes. Jeho životním posláním je rozdávat lásku a činit okolí šťastným.

Shih-tzu vychází dobře nejen s lidmi, ale i se zvířaty. Do rodiny s malými dětmi se však příliš nehodí. Ty mají tendence do pejsků šťouchat, tahat je za ocásek nebo jim vytrhávat chlupy. Shih-tzu je tolerantní pes, zpravidla vychází s dětmi dobře, ale takové chování by nemusel přejít bez povšimnutí. Má rád svůj klid a nerušenou pohodu. I proto se většinou doporučuje jako společník ke starším lidem, kteří jsou sami a potřebují do svého života opět někoho, kdo s nimi bude trávit čas a bude je milovat. Pokud žije v domácnosti pouze s jedním člověkem, může se k ostatním lidem chovat zdrženlivě až arogantně.

Hodí se pro život v městských bytech. Není náročný na pohyb, neměli byste ho však zanedbávat. Každodenní procházky a zábavné herní aktivity ho pomohou udržet v mentální pohodě.

Výchova:

Je to inteligentní, ale také velmi tvrdohlavý pes. Proto se doporučuje začít s výcvikem již v útlém věku. Žije-li v domácnosti s více lidmi, měli by k výchově přistupovat všichni stejně, používat stejné povely a podobnou intonaci hlasu. Shih-tzu není plemeno, které by vyžadovalo speciální trénink, ale dá se snadno rozmazlit a „zkazit“. Základní povely a poslušnost by měl v každém případě umět a znát.

Stavba těla:

Shih-tzu je malý, ale robustní pes. V dospělosti dosahuje kohoutkové výšky 20-28 cm a váhy v průměru 4-8 kg. Tělo je pevné, hrudník široký a hluboký, nohy rovné. Jeho hlava je kulatá, poměrně široká a oči jsou daleko od sebe. Nos je zkrácený a společně např. s boxery, buldoky nebo mopsy patří mezi tzv. krátkolebá plemena. Uši, které splývají s okolní srstí, jsou dlouhé a svěšené.

Celé tělo je pokryto dlouhou a hedvábnou srstí, která vyžaduje každodenní údržbu. Pravidelná koupel každé 3-4 týdny pomůže srst udržet čistou a v nejlepší kondici. Na hlavě by se měla srst uvazovat do culíku, aby nepadala a nedráždila oči. Jsou u něj povoleny prakticky jakékoliv barevné kombinace, ale měl by mít bílou lysinku na čele.

Mezi vady, které porušují podmínky uchovnění, patří výrazné odchylky od standardního vzhledu, nadměrná plachost nebo naopak agresivita.

Zajímavost:

Shih-tzu znamená v překladu „lev“. Buddhisté věří že mezi lvem a jejich bohem je jakési propojení. Z toho důvodu byl shih-tzu chován v tibetských chrámech.

 

Chovatelské kluby:

www.kchmpp.cz

www.shihtzu.wbs.cz

www.shihtzu.cz

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny