Ruská barevná bolonka

Ruská barevná bolonka

FCI:

N – FCI neuznaná plemena

Povaha:

Je to typický společenský psík, pohyblivý, citlivý, něžný, značně závislý na majiteli, vhodný i do nejmenších městských bytů. Touží po pohodlí, kterého si umí dokonale užívat. Potřebuje těsný, pokud možno stálý kontakt s majitelem nebo členy jeho rodiny. Není rád, musí-li být doma sám. Vyniká inteligencí, s neobyčejným potěšením se mazlí a je velmi roztomilý. Nezkazí žádnou legraci a má nesporné klaunské nadání.

Díky velikosti se s ním snadno cestuje, je velice přizpůsobivý, takže je s ním možno jet např. na dovolenou, i v neznámém prostředí je spokojený, hlavně může-li být se „svými“ lidmi. Naopak velice nevhodné a vůči němu necitlivé je jeho „odložení“ ke známým nebo do hotelu pro psy v době dovolené. Hodí se k dětem, ale také pro věkově starší majitele.

Výchova:

Při jeho výchově je nutný mírný, láskyplný, nicméně jako u každého jiného psa důsledný přístup. Nesmí být nikdy zrazen hrubým jednáním.

Spokojí se i s krátkými procházkami, ale klidně absolvuje i vycházky dlouhé, neboť je velice vitální. Osrstění vyžaduje pravidelnou péči, stejně tak je třeba soustavně pečovat o čistotu očí a zevních zvukovodů v závislosti na prostředí. Osrstění na hlavě se spoutává mašličkou do chomáče (culíku) na temeni, aby nezasahovalo do očí.

Stavba těla:

Jde o malého, krátkonohého psíka s dlouhou srstí na celém těle včetně hlavy a distálních partií končetin, suchého konstitučního typu a mírně obdélníkového tělesného rámce. Kohoutková výška činí 20 – 25 cm (nesmí být větší než 28 cm), tělesná hmotnost se pohybuje v rozmezí 1,5 – 4 kg.

Hlava je poměrně malá, mozkovna okrouhlá (svrchu klenutá). Čelní sklon (stop) má být srázný, čenichová partie musí být kratší než mozkovna, suchá, směrem k nosu se mírně zužuje. Nos by měl být černý nebo může jeho barva odpovídat barvě osrstění. U ceněné hnědé barvy srsti musí být sytě čokoládově či játrově hnědý. Přípustný je skus nůžkový, klešťový nebo těsný předkus dolní čelisti.

Oči jsou okrouhlé, nikoli však vypoulené, s duhovkou odpovídající barvou zbarvení srsti. Ušní boltce mají být zavěšené, u základen se nadzvedávají tak, že rozšiřují hlavu, a jsou pokryté dlouhou srstí. Krk je středně dlouhý, vysoko nesený.

Trup má být lehce protáhlý, hrudník široký, tvořený dobře klenutými žebry. Hřbet musí být rovný, bedra jsou krátká, mírně vyklenutá, záď je lehce svažitá a břicho přiměřeně vtažené. Končetiny jsou při pohledu zepředu i zezadu vzájemně rovnoběžné, s nevelkými tlapkami oválného tvaru. Ocas má být vysoko nasazený, vzhůru nesený, přetočený nad záď a bedra tak, že se špičkou dotýká trupu.

Srst je po celém těle stejně dlouhá, měkká, hedvábně hebká, kadeřavá nebo zvlněná, lesklá, tvořící velké lokny. Podsada má být hustá a měkká, příliš měkká (vatovitá) srst je nežádoucí. Zbarvení srsti může být jakékoli jednotné barvy s výjimkou čistě bílé.

 

Chovatelský klub:

www.bichon-klub.cz

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny