Rhodéský ridgeback - ENG

Rhodéský ridgeback - ENG

FCI:

Rhodéský ridgeback patří do skupiny VI. – Honiči, barváři a plemena příbuzná, sekce 3 – Příbuzná plemena.

Povaha:

Nepracuje-li, je klidný a mírný, přátelský k majiteli a členům jeho rodiny, věrný a oddaný. Dobře snáší větší děti, které by ale vždy měly být poučeny, že musejí respektovat jeho sebevědomí a nesmějí ho zbytečně zlobit.

Je inteligentní, počíná si důstojně a sebejistě, vůči cizím osobám se chová zdrženlivě, ale bez náznaků agresivity nebo bázlivosti. Žádoucí je, aby neznámou osobu spíš ignoroval. Přesto má silné obranářské sklony a majitele i členy jeho rodiny je kdykoli připraven razantně chránit. Jako obranář je znamenitý. Je-li jim od raného věku přivykán, snáší se dobře s kočkami a jinými malými volně drženými domácími zvířaty.

Výchova:

Vzhledem k jeho síle a odvaze je nutné, aby byl i v dospělosti za jakékoli situace dokonale ovladatelný, a proto musí být jeho výchova od útlého mládí sice laskavá, ale naprosto důsledná. Je při ní nutno trpělivě usměrňovat jeho přirozený (původním uplatněním daný) sklon k samostatnému rozhodování.

Raná socializace je naprosto nezbytná. Je vhodný pro majitele nadané přirozenou autoritou, jejichž chování je naprosto konzistentní, aby pes vždy věděl, kde jsou hranice toho, co se smí, a toho, co je zakázáno.

Je až překvapivě citlivý, zbytečně tvrdé výchovné nebo výcvikové metody jsou kontraproduktivní, mohly v krajním případě vést k tomu, že se obrátí proti majiteli. Nehodí se pro osoby nerozhodné, nedůsledné, postrádající autoritu.

Stavba těla:

Jde o psa vyvážené stavby těla, silného, svalnatého, obratného a aktivního, harmonických obrysových linií těla, a to i při delší dobu trvající středně rychlé lokomoci.

Typickým plemenným znakem je ridž. Musí být zřetelně ohraničený, symetrický a směrem k zádi se zužuje. Jeho průměrná šířka činí 5 cm. Začíná hned za lopatkami a dosahuje až ke kyčelním hrbolům. V jeho přední části jsou dva chlupové víry (angl. crowns) stejné velikosti a tvaru, symetricky umístěné proti sobě. Jejich dolní okraje nesmějí zasahovat přes horní třetinu ridže.

Požadovaná koh. výška činí u psů 63 – 69 cm, u fen 61 – 66 cm, těl. hmotnost se pohybuje u psů kolem 36,5 kg a u fen kolem 32 kg.

Hlava by měla být střední délky. Nos může být černý nebo hnědý. Jedinci s černým nosem mají oči tmavé, u jedinců s nosem hnědým mohou být zbarvené jantarově. Čelisti jsou silné, s dokonalým úplným nůžkovým skusem, což znamená, že 6 hornočelistních řezáků těsně překrývá 6 dolnočelistních, přičemž obojí jsou v čelistech zasazeny kolmo. Zuby musejí být velké, což platí zvláště o špičácích a trhácích.

Oči by měly být uloženy přiměřeně daleko od sebe, jsou kulaté, jasné a jiskrné, inteligentního výrazu. Jejich barva musí ladit s barvou srsti.

Ušní boltce by měly být nasazené spíš vysoko, jsou středně velké, u základen dost široké. Zužují se postupně do zaoblené špičky a musejí být přilehlé k hlavě. Krk má být poměrně dlouhý, silný, bez volné kůže na hrdle.

Ocas musí být u kořene silný, nikoli však hrubý, a směrem ke špičce se pozvolna zužuje. Je patřičně dlouhý a není nasazen ani příliš nízko, ani moc vysoko. Má být směrem vzhůru lehce zahnutý, ale nikdy nesmí být zatočený do kruhu.

Hrudník by neměl být příliš široký, ale je velmi hluboký a prostorný. Má při pohledu ze strany dosahovat k loktům. Hrudní končetiny by měly být zcela rovné, silné, pevných kostí. Při pohledu ze strany mají být jejich volné části (od loktů po tlapky) silnější než při pohledu zepředu.

Pánevní končetiny mají být suše osvalené, kolena dobře zaúhlená, hlezna nízko nad podkladem, nárty krátké. Tlapky by měly být okrouhlé, s těsně sevřenými a klenutými prsty a tuhými, ale pružnými nášlapnými polštářky.

Srst je krátká a hustá, hladce přilehlá a lesklá. Nesmí být ani vlnitá, ani hedvábná. Její barva může být světle až sytě pšeničná. Malé bílé odznaky zepředu na hrudi a na prstech jsou přípustné, velké bílé skvrny na těchto místech zasahující až na břicho nebo nad prsty jsou však nežádoucí. Tmavě zbarvená čenichová partie (tzv. maska) je přípustná stejně jako tmavé ušní boltce, příliš velkým množstvím černých pesíků prokvétající srst jinde na těle je však nežádoucí.

 

Chovatelské kluby:

www.ckrr.cz

www.kchrr.com

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny