Rakouský krátkosrstý honič

Rakouský krátkosrstý honič

FCI:

Rakouský krátkosrstý honič patří do skupiny VI. – Honiči, barváři a plemena příbuzná, sekce – Honiči.

Povaha:

Je to povahově milý, klidný a relativně dobře ovladatelný pes, což jsou vlastnosti, které umožňují jeho příp. uplatnění jako společenského plemene.

Výchova:

Výchova a příp. výcvik není zvlášť obtížný a složitý, pokud si majitel uvědomuje, že jde o honiče a jestliže nejde o jedince agresivního, pocházejícího z chovu zaměřeného výhradně na výkon a kladoucího důraz na tzv. ostrost na zvěř, zejména „škodnou“. Teoreticky, podle lovců, je „ostrost na škodnou“ a „agresivita“ něco úplně jiného, jenže ve skutečnosti se v chovu zaměřeném na „ostrost“ upřednostňují jedinci, kteří jeví již v raném věku výrazné příznaky agresivity.

Není-li agresivita upřednostňována, je r. k. h. pes přátelský a učenlivý. Miluje svého majitele, je citlivý a vnímavý. Pokud však není pravidelně lovecky využíván, potřebuje hodně pohybu a pravidelné zaměstnání. Není-li k dispozici jiná aktivita, spokojí se sérií aportování (např. míčku). Nutné jsou dlouhé vycházky, nejlépe do přírody.

Stavba těla:

Je to středně velký silný pes pevné a pružné stavby těla, obdélníkového tělesného rámce. Koh. výška činí u psů 50 – 56 cm, u fen 48 – 54 cm. Mozkovna je široká, týlní hrbol málo zřetelný, čenichová partie silná, nosní hřbet rovný, nos černý.

Požaduje se nůžkový skus a silné zuby. Žádoucí je kompletní chrup složený ze 42 zubů. Toleruje se chybění dvou 1. nebo 2. premolárů (P1 nebo P2), na 3. stoličky (M3) se nebere ohled (jejich absence není vadou).

Oči jsou jasné, tmavě hnědé barvy. Červené spojivky v očních koutcích nesmí být vidět. Ušní boltce jsou středně dlouhé, vysoko nasazené, nepříliš široké, na vrcholcích zaoblené a mají být ploše zavěšené podél lící.

Krk je středně dlouhý a velmi silný, lalok na hrdle se považuje za nežádoucí.

Ocas musí být dlouhý. Směrem ke špičce se zvolna zužuje. Bývá lehce vzhůru prohnutý, v klidu dolů zavěšený. Na jeho spodní straně tvoří hrubší srst náznak tzv. kartáče.

Hrudník je široký a hluboký. Hrudní končetiny jsou velmi silné, rovné. Lopatky mají být šikmo uložené, velmi dobře osvalené.

Pánevní končetiny musejí být patřičně zaúhlené, stehna dlouhá, štíhlá, přiměřeně svalnatá, tlapky velké, okrouhlé, prsty klenuté, těsně sevřené, drápy silné a černě zbarvené, nášlapné polštářky velké a pevné.

Osrstění je hladké, přiléhavé, husté, pružné, s hedvábným leskem. Pesíky krycí srsti jsou dlouhé asi 2 cm.

Zbarvení je černé s nevelkými a ostře ohraničenými tříslovými odznaky, které mohou být světlého až tmavého odstínu. Nad očima musejí být zřetelné.

K vadám patří příliš úzká mozkovna, široká čenichová partie, ušní boltce vývrtkovitě stočené, na koncích příliš zašpičatělé, velmi úzké nebo krátké, ocas příliš krátký, nadměrně tenký nebo nápadně směrem vzhůru zatočený, s chybějícím náznakem kartáče na spodní straně, slabé končetiny.

K vylučujícím vadám náleží předkus a podkus dolní čelisti, absence více než dvou zubů z kategorie P1 nebo P2, každé jiné zbarvení než stanovené standardem, absence výrazných tříslových odznaků nad očima.

 

Chovatelský klub:

www.klubhonicu.com

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny