Pudlpointer

Pudlpointer

FCI:

Patří do skupiny VII – Ohaři, sekce 1 – Kontinentální.

Povaha:

Povahově jde o vyváženého a klidného psa, který nikdy není ani bázlivý, ani agresivní. Jeho reakce na různé podněty jsou vždy přiměřené okolnostem. Lovecký instinkt má silně vyvinutý a nikdy neprojevuje ani strach před zvěří, ani po výstřelu. Může být nejen ceněným všestranným psem loveckým, ale současně i znamenitým společníkem člověka.

K lidem má srdečný vztah, jeho chování je klidné a důstojné. Nikdy není agresivní k jiným psům, hodí se k dětem a bez potíží si zvyká i na jiná malá volně držená domácí zvířata. Na rozdíl od mnoha jiných loveckých plemen dokáže i hlídat a postavit se účinně na obranu majitele.

Výchova:

Je dobře ovladatelný, přátelský, zvládá bez zvláštní újmy na psychice i tvrdší metody výcviku, které při jeho povahovém založení nejsou potřebné. Je dobře vychovatelný. Pokud je vlastník vlídně důsledný, je mu pes oddaný a velice ho miluje. Dospívá poměrně pozdě, až ve věku kolem dvou roků, což znamená, že s výchovou a výcvikem není radno spěchat.

Je to ideální, všestranně použitelný lovecký pes, ochotně aportuje, žádná práce mu není na obtíž, zejména rád jde do vody. Ve všech typech honiteb odvede množství kvalitní práce. Má vynikající čich, jeho hledání je prostorné a vystavování pevné. Neměl by prožít celý život v psinci. Potřebuje hodně pohybu a pravidelnou fyzickou zátěž. Není-li v rukou lovců, kteří ho berou takřka denně do honitby, hodí se především pro sportovně založené majitele, kteří jsou schopni s ním aspoň jednou denně absolvovat delší vycházku v přírodě.

Stavba těla:

Poměr mezi délkou trupu a kohoutkovou výškou je 10 : 9. Kohoutková výška činí u psů 60 – 68 cm a u fen 55 – 63 cm.

Hlava má být vyvážená, poměr mezi její délkou a šířkou by měl být harmonický a celkově musí být v souladu s velikostí a pohlavím jedince. Mozkovna je svrchu plochá, pouze po stranách mírně zaoblená, přiměřeně široká. Její délka je stejná, jako délka čenichové partie. Nadočnicové oblouky zřetelně vystupují, stop je svažitý.

Čenichová partie musí mít přiměřenou délku a šířku, nesmí být ani úzká, ani na konci zašpičatělá. Nosní hřbet je rovný, nos výrazně pigmentovaný, jeho barva musí odpovídat zbarvení srsti. Nozdry jsou široce otevřené. Pysky přiléhají k čelistem a zubům, nesmějí být převislé nebo dokonce uslintané. Zuby mají být velké, čelisti silné, požaduje se pravidelný a úplný nůžkový skus. Chrup musí být úplný, tvořený 42 zuby.

Oči mají být velké, sytě jantarové barvy. Jejich pohled je živý, oční víčka těsně přiléhají k očním bulvám a jsou hustě osrstěná. Ušní boltce jsou vysoko nasazené, zavěšené, středně dlouhé, ploše přilehlé k hlavě, nikdy masité, ale hustě osrstěné a na vrcholcích mírně zaoblené.

Krk je středně dlouhý, mocně osvalený, v šíji mírně klenutý, se suchým hrdlem bez laloku. Horní linie těla má být rovná, kohoutek zřetelný, hřbet krátký a rovný, pevný, svalnatý. Bedra jsou mohutně osvalená, záď je středně dlouhá, mírně svažitá a velmi svalnatá. Ocas má být naprosto plynulým pokračováním horní linie těla, je rovný a nesmí být nesen vztyčený. Pokrývá ho tvrdá srst, která netvoří na spodní straně „třásně“. Je-li krácený z důvodu loveckého použití, musí dosahovat u fen nejméně po dolní okraj vulvy a u psů má zakrývat varlata. V původní délce pak musí pak dosahovat k hleznům, je rovný nebo mírně šavlovitě vzhůru zahnutý a nesený poněkud nad úrovní horní linie těla.

Hrudník má být široký, hluboký, s patřičně klenutými žebry, nikdy však nesmí být sudovitý. Dolní linie těla se při pohledu ze strany směrem k zádi mírně zvedá a tvoří ladnou křivku, břicho je vtažené. Hrudní končetiny jsou při pohledu zepředu rovné a navzájem rovnoběžné, při pohledu ze strany musejí být rovné, kolmé k podkladu. Kosti a klouby mají být mohutné. Lopatky těsně přiléhají k hrudníku a jsou silně osvalené. Ramenní kosti jsou dlouhé, patřičně suše osvalené. Lokty přiléhají k hrudníku a nesmějí být ani vbočené, ani vybočené. Předloktí jsou dlouhá, náležitě osvalená, suchá a kolmá k podkladu. Zápěstí mají být silná, záprstí při pohledu ze strany mírně shora dolů zešikmená, tlapky okrouhlé až oválné, tzv. uzavřené, se silnými a pevnými nášlapnými polštářky. Srst v meziprstí nesmí být příliš dlouhá.

Pánevní končetiny jsou při pohledu zezadu rovné, navzájem rovnoběžné, mocně osvalené, silných kostí. Stehna mají být dlouhá, široká, svalnatá, kolena silná, přiměřeně zaúhlená, bérce pevné, s výrazným svalstvem a šlachami, hlezna mohutná, náležitě úhlená, nárty krátké, kolmé k podkladu, tlapky stejné jako u hrudních končetin. Srst v meziprstí nesmí být příliš dlouhá.

Kůže je pevná, přiléhá ke kosterní svalovině a podkoží, netvoří žádné volné záhyby. Srst má být tvrdá, uzavřená, přilehlá, středně dlouhá a na pohmat hrubá, s jemnou podsadou. Na hlavě tvoří vous a „paruku“, jejíž praménky se stáčejí jako dřevěné hobliny, na břiše je uzavřená a hustá. Tvrdé a husté osrstění je nejlepší ochranou před chladem a zraněními. Zbarvení je jednotně hnědé, světle hnědé nebo černé. Malé bílé odznaky jsou přípustné.

 

Chovatelský klub:

www.ohar.cz

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny