Pudl toy plavý-červený

Pudl toy plavý-červený

FCI:

Patří do skupiny IX – Společenská plemena, sekce 2 – Pudl.

Povaha:

Populárním společenským psem se stal p. nejen díky své přátelské a veselé povaze, věrnosti, učenlivosti a snadné cvičitelnosti, což z něho činí příjemného společníka, ale také kvůli možnosti výběru z několika velikostních a mnoha barevných rázů. Je to velmi chytrý, upřímný, rozumný, ale i hravý, živý a sportovně založený, mrštný a obratný pes. Dokáže být také nečekaně houževnatý a vytrvalý a nechybí mu ani odvaha.

Jako osvědčený společenský pes je závislý na majiteli a příslušnících jeho rodiny, milý a přítulný, něžný, vždy veselý, s dobrou náladou. „Svým lidem“ je oddaný a věrný, ale dobře snáší i cizí osoby. Ochotně a s radostí si hraje s dětmi, nevyhledává konflikty s jinými psy a je schopen žít „ve společné domácnosti“ i s různými volně drženými „miláčky“ (pets).

Výchova:

Jeho výchova je při klidném a uvážlivém přístupu a vlídné elementární důslednosti majitele snadná. Jako vnímavý pes citlivě reaguje na intonaci (nikoli intenzitu) hlasu. Je třeba na něho mluvit tiše, ale srozumitelně po stránce intonační. Slovní pochvala musí „pohladit“, pokárání „zatahat za kůži“.

Je hbitý a hodí se k výcviku agility i obedience a uplatňuje se často i při varietních a cirkusových vystoupeních. Hrubě se mýlí ti, kteří po spatření exkluzivně upraveného p. soudí, že jde o plemeno, jež se sebou nechá dělat, co se komu zachce. Netuší, že náročná úprava srsti není jen věcí umění upravujícího, ale také dílem trpělivosti psa, kterému musí být již od štěněcího věku přivykán a naučen.

Dokonale upravený p. je živé umělecké dílko, což však neznamená, že to není pes „každým coulem“. V případě potřeby je samostatný, a pokud jde o výkonnost, např. dostihy (zejména přes proutěné překážky), sportovně založený, snaživý a soutěživý.

Stavba těla:

Jde o psa harmonické stavby těla, vyvážených proporcí, s typickým osrstěním, které může být buď kučeravé, nebo šňůrovité. Jeho zjev musí být vždy elegantní, vystupování hrdé. Délka trupu měřená od předního okraje ramenního kloubu po sedací hrbol na pánvi je poněkud větší než koh. výška. Ta má být prakticky stejná jako výška zádi, měřená v úrovni kyčelních hrbolů.

Standard FCI rozlišuje čtyři velikostní rázy: velký, střední, trpasličí a toy. U velkého činí koh. výš. 45 – 60 cm s tolerancí +2 cm, u středního 35 – 45 cm, u trpasličího 28 – 35 cm a u toy 24 – 28 cm, přičemž za ideální je pokládána koh. výš. 25 cm s tolerancí –1 cm. Velký p. musí být souměrnou zvětšeninou středního se zachováním všech jeho typických znaků, trpasličí p. má být souměrnou zmenšeninou středního a nesmí vykazovat známky trpasličího růstu (nanismu) a toy p. musí být proporcionální zmenšeninou trpasličího, rovněž bez náznaků nanismu, pouze týlní hrbol u něho může být méně patrný.

Hlava je ušlechtilá, rovných obrysových linií, úměrná velikosti těla, pěkně tvarovaná, ani těžká a masivní (hrubá), ani přehnaně lehká a příliš jemná. Skus se požaduje nůžkový. Zuby jsou silné.

Oči jsou uložené v úrovni stopu, poněkud šikmé, mandlového tvaru, bystrého výrazu, černé nebo tmavě hnědé barvy, u hnědých mohou být sytě jantarové. Okraje očních víček musejí být černé u černých, bílých a stříbrných, u jedinců barvy aprikot (oranžovoplavých) nebo červenoplavých mohou být hnědé nebo černé.

Mozkovna má být při pohledu shora oválná, při pohledu ze strany svrchu mírně klenutá. Její svrchní linie je při pohledu ze strany v pomyslném prodloužení lehce rozbíhavá s linií nosního hřbetu. Podélná čelní brázdička je široká mezi očima a pozvolna se zužuje směrem k výraznému týlnímu hrbolu. Čelní sklon (stop) má být povlovný. Čenichová partie musí být silná, její délka se rovná přibližně 9/10 délky mozkovny.

Nosní hřbet je zcela rovný, nos velký, u černých, bílých a stříbrných má černou barvu, u hnědých je hnědý, u aprikotů (oranžovoplavých) a červenoplavých hnědý nebo černý. Pysky mají být přilehlé k čelistem a zubům – u černých, bílých a stříbrných jsou jejich okraje černé, u hnědých hnědé, u zbarvení aprikot (oranžovoplavého) a červenoplavého světle až tmavě hnědé nebo černé. Skus se požaduje nůžkový. Líce nesmějí být do stran vyboulené, jařmové oblouky jsou jen velmi málo klenuté.

Oči jsou uložené v úrovni stopu, poněkud šikmé, mandlového tvaru, bystrého výrazu, černé nebo tmavě hnědé barvy, u hnědých mohou být sytě jantarové.

 

Chovatelské kluby:

www.pudlklub.com

www.kpachp.cz

www.kchp.cz

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny