Peterbald

Peterbald

Historie: Plemeno vzniklo v Rusku roku 1994 experimentálním zkřížením donského sphynxe s orientální kočkou. Jedná se o poměrně nové plemeno, organizace FIFe ho uznala až v roce 2011. Proto se také stále překřižují orientální nebo siamští jedinci za účelem dosáhnout u peterbalda orientálního elegantního zjevu. 

Povaha: Peterbald je velmi inteligentní hravá kočka, která má přátelskou, něžnou a důvěřivou povahu. Snadno se učí různým kouskům a rozhodně se od ní nedočkáte záludností. Ke svému člověku často velmi silně přilne a stane se na něm až závislá. Miluje přímý kontakt a komunikaci. Zbožňuje také jakékoli formy hry.

Stavba těla: Štíhlé elegantní tělo je dlouhé a dobře osvalené. Velká a úzká klínovitá hlava se pozvolna rozšiřuje směrem k velkým uším. Ty jsou na základně široké a vybíhají do špičky. Oči jsou středně velké a mají mandlovitý tvar.

Srst: Některá koťata se mohou rodit s jemným osrstěním, které však do dvou let věku zmizí. Některým jedincům může srst o maximální délce 2 cm zůstat na celém těle, nohách, nosu nebo uších. Proto FIFe rozlišuje tři typy lysosti, které se od sebe liší délkou a lokalitou srsti:

  • Naked (ultra bald) – Jde o naprosto holou varietu peterbalda, která se dále dělí na tři stupně, podle povrchu kůže. Tato zcela bezsrstá varieta je upřednostňována.
  • Flock – U této variety jsou kočky holé z 90 %. Na nohách, ocasu a hlavě mají 2 mm dlouhé chlupy.
  • Brush – Takto ochlupení peterbaldi mají jemně vlnitou a často drátovitou srst po celém těle. Koncentrovanější je na hlavě nebo zádech. Její délka opět nepřesahuje 2 mm.
  • Mimo FIFe pak existují ještě variety velur (ze 70 % holé kočky) a straight (normálně osrstěné kočky, které postrádají holý gen)

Péče: Zvýšená pozornost je třeba věnovat uším a očím, které je nutné pravidelně čistit přípravky k tomu určenými. Kůži je dobré dvakrát do měsíce umýt šamponem s neutrálním pH, nebo ji týdně otírat vlhkým hadříkem.

Barevné variety: Uznávají se všechny barvy a kresby. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny