Permská kočka krátkosrstá

Permská kočka krátkosrstá

Historie: La Perm je plemeno typu rex, ačkoli není spřízněno s jinou varietou typu rex. V roce 1982 se ve vrhu nečistokrevné americké kočky ve Spojených státech objevila lysá koťata, kterým srst začala růst v osmi týdnech. Byla kudrnatá, hustá a jemná. Za jejich pomoci bylo v následujících letech odchováno několik kadeřavých koťat, která se stala zakladateli plemene. Jelikož gen kadeřavé srsti je dominantní, při křížení s ostatními kočkami se převážně rodila koťata s kadeřavou srstí.  

Povaha: Permské kočky jsou přátelské a přítulné, mají rády společnost lidí i jiných zvířat. Jsou to zvědavé, čilé a podnikavé kočky, které si rády hrají a uvítají přístup ven. Známy jsou svými loveckými dovednostmi. Díky delším zadním nohám také patří mezi dobré skokany.

Stavba těla: I když permská kočka pochází z nečistokrevných koček, její vzhled působí orientálně. Středně velké, štíhlé a dobře stavěné tělo působí elegantním a atletickým dojmem. Je posazeno na delších nohách se zakulacenými tlapami. Dlouhý ocas se ke špičce zužuje. Krk je dlouhý, hlava široce klínovitá s vystupujícím čenichem. Velké výrazné oči jsou mandlovitého tvaru. Uši jsou posazené daleko od sebe. 

Srst: Ačkoli se permské kočky rodí osrstěné, brzy zcela olysají a nová hustá, hedvábná a kadeřavá srst jim dorůstá až později. Díky textuře na dotek nepůsobí hedvábně, ale spíše připomíná mohér. Krátkosrsté permské kočky mají texturu srsti znatelnější. Srst je lehká, vzdušná, měkká a pružná. Podsada není hustá. V závislosti na ročním období se srst mění, měla by ale být zvlněná. Nejdelší je kolem krku. Delší kudrnatá srst se nachází také na vnitřní straně uší. Zatímco dlouhosrsté permské kočky mají ocas huňatý a vlnitý, ocas krátkosrstých permských koček připomíná spíše štětku.

Srst La Perm u lidí vyvolává podstatně méně alergických reakcí než srst ostatních koček. 

Péče: Srst permské kočky nevyžaduje moc péče, jelikož téměř vůbec nelíná. Občasné kartáčování však srsti prospívá. Je třeba zastřihávat ostré konce drápků a čistit uši v případě potřeby. 

Barevné variety:

Všechny barvy srsti i odznaky jsou povoleny, včetně odznaků, sépiové a minkové. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny