Permská kočka dlouhosrstá

Permská kočka dlouhosrstá

Historie: La Perm je plemeno typu rex, ačkoli není spřízněno s jinou varietou typu rex. V roce 1982 se ve vrhu nečistokrevné americké kočky ve Spojených státech objevila lysá koťata, kterým srst začala růst v osmi týdnech. Byla kudrnatá, hustá a jemná. Za jejich pomoci bylo v následujících letech odchováno několik kadeřavých koťat, která se stala zakladateli plemene. Jelikož gen kadeřavé srsti je dominantní, při křížení s ostatními kočkami se převážně rodila koťata s kadeřavou srstí.  

Povaha: Permské kočky jsou přátelské a přítulné, mají rády společnost lidí i jiných zvířat. Jsou to zvědavé, čilé a podnikavé kočky, které si rády hrají a uvítají přístup ven. Známy jsou svými loveckými dovednostmi. Díky delším zadním nohám také patří mezi dobré skokany.

Stavba těla: I když permská kočka pochází z nečistokrevných koček, její vzhled působí orientálně. Středně velké, štíhlé a dobře stavěné tělo působí elegantním a atletickým dojmem. Je posazeno na delších nohách se zakulacenými tlapami. Dlouhý huňatý ocas se ke špičce zužuje. Krk je dlouhý, hlava široce klínovitá s vystupujícím čenichem. Velké výrazné oči jsou mandlovitého tvaru. Uši jsou posazené daleko od sebe. 

Srst: Ačkoli se permské kočky rodí osrstěné, brzy zcela olysají a nová hustá, hedvábná a kadeřavá srst jim dorůstá až později. Díky textuře na dotek nepůsobí hedvábně, ale spíše připomíná mohér. Srst je lehká, vzdušná, měkká a pružná. Podsada není hustá. V závislosti na ročním období se srst mění, měla by ale být zvlněná nebo kudrnatá nebo s prstýnky. Nejdelší je kolem krku. Delší kudrnatá srst se nachází také na vnitřní straně uší. Na zádech se může vytvořit přirozená pěšinka. 

Srst La Perm u lidí vyvolává podstatně méně alergických reakcí než srst ostatních koček. 

Péče: Srst permské kočky nevyžaduje moc péče, jelikož téměř vůbec nelíná. Občasné kartáčování však srsti prospívá. Je třeba zastřihávat ostré konce drápků a čistit uši v případě potřeby. 

Barevné variety:

Všechny barvy srsti i odznaky jsou povoleny, včetně odznaků, sépiové a minkové. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny