Orientální krátkosrstá kočka

Orientální krátkosrstá kočka

Historie: Orientální krátkosrsté kočky vznikly křížením siamských koček s neušlechtilými domácími kočkami a jinými plemeny. Kolem roku 1950 začaly především v Anglii pokusy o vyšlechtění siamky bez odznaků. První takto vznikly hnědé kočky (havany), později ale přibyla spousta dalších barev. Uznány byly v roce 1974 ve stejném typu jako siamské kočky. V USA se toto plemeno nazývá foreign shorthair. 

Povaha: Stejně jako stavba těla, tak i charakter orientálních koček je srovnatelný se siamskými kočkami. Zpravidla vycházejí dobře s ostatními kočkami i se psy a velmi dobře vyjdou také s dětmi. Jsou to velmi sociální kočky, které nesnesou delší samotu. Milují hlazení a mazlení. Stejně jako siamky vám dají nedostatek pozornosti hlasitě najevo. Jsou také stejně upovídané a rády jsou v centru pozornosti. Hravé a zvědavé zůstávají do vysokého věku a lehce se naučí různým kouskům. Nedělá jim problém naučit se aportovat nebo chodit v postroji. 

Stavba těla: Jak už bylo řečeno, typově a charakterově je orientální krátkosrstá kočka srovnatelná se siamskou kočkou. Rozdíl mezi nimi tvoří barva srsti a barva očí. Orientálka je středně velká kočka se štíhlým tělem a jemnou strukturou kostry. Působí pružným, půvabným a elegantním dojmem. Nesmí nikde vykazovat hrubost. Štíhlé dlouhé nohy mají oválné tlapky. Zadní nohy jsou delší než přední. Dlouhý tenký ocas se zužuje do špičky. Klínovitá hlava by měla tvořit s velkýma, šikmo umístěnýma ušima perfektní trojúhelník. Brada nesmí ubíhat dozadu ani být příliš výrazná. Mandlové oči jsou na hlavě posazeny mírně šikmo, dlouhý nos má zcela rovný profil. 

Srst: Velmi krátká a jemná srst orientální krátkosrsté kočky je hedvábná na dotek. Podsady je málo nebo zcela chybí. 

Péče: Většinou stačí srst orientální krátkosrsté kočky jednou týdně vykartáčovat jemným kartáčem. Při línání pomůže odstranit odumřelé chlupy navlhčený semišový hadřík. V případě účasti orientálky na výstavách může být někdy nutné kočku několik dní před výstavou vykoupat kvalitním šamponem určeným pro kočky. Ostré konce drápků je třeba pravidelně zastřihávat a uši udržovat čisté přípravky k tomu určenými. 

Barevné variety: Orientální krátkosrsté kočky mají vždy zelené oči. Kromě himalájského zbarvení se mohou chovat v  nespočetně barvách a kresbách. Mezi nejoblíbenější barvy patří černá a modrá, populární jsou ale i jedinci s kresbou: 

  • Plné barvy: Nejznámějšími plnými barvami jsou havana (čokoládová), ebony (černá), červená, krémová, skořicová, plavá, lilová, modrá. Ideálně by měla být barva po celé srsti zcela jednotná. Především u červených a krémových koček je téměř nemožné získat čistou barvu bez náznaku kresby. Pokud má kočka s plným zbarvením stříbřitě bílou podsadu, jde o zbarvení smoke (kouřové). Bílé orientální kočky mají oproti siamkám oči zelené nebo jsou různooké. 
  • Kočky s kresbou (tabby): Orientální krátkosrsté kočky se vyskytují se čtyřmi různými kresbami: blotched (mramorovaná), mackerel (tygrovaná), spotted (tečkovaná) a ticked tabby (habešská). Habešská kresba dává ticking po celém těle. Ostatní tabby variety tvoří zřetelné kresby. Ty musí být co nejzřetelněji ohraničeny. Velmi žádoucí jsou uzavřené kroužky kolem ocasu nebo na sebe navazující tmavě zbarvené pásky kolem krku. Nad očima by měl být zřetelný tmavě zbarvený odznak ve tvaru M (tzv. scarabee kresba). Kočky s kresbou se vyskytují v řadě barev, mimo jiné v černé, modré, lilové, červené, krémové, skořicové, plavé a čokoládové, se střibřitě bílou podsadou nebo bez ní.
  • Želvovinové kočky (tortie): Většinou jsou ženského pohlaví. Na srsti jsou malé, nepravidelně tvořené skvrny různých překrývajících se barev. Základní barvou může být například černá, modrá, čokoládová nebo lilová s červeně nebo krémově zbarvenými skvrnami. O kouřové želvovinové kočky (smoke) jde v případě, že mají stříbřitě bílou podsadu. 
  • Bíle skvrnité kočky: Vyskytují se v kombinaci se všemi možnými barvami nebo kresbami. Množství bílé může variovat od bicolour nebo tricolour rozdělení po několik barevných skvrn na jinak bílém těle. 

Dále existují i orientální krátkosrsté kočky, které mají jak želvovinovou kresbu, tak kresbu tabby. Ty se nazývají tortie tabby. Vyskytují se se stříbřitě bílou podsadou nebo bez ní. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny