Orientální dlouhosrstá kočka

Orientální dlouhosrstá kočka

Historie: Plemeno bylo dříve nazývané také javánská kočka nebo mandarin, Vzniklo kolem 70. let minulého století zkřížením orientální krátkosrsté kočky s balineskou. Šlechtění probíhalo nezávisle na sobě ve Spojených státech amerických a Velké Británii. 

Orientální dlouhosrstou kočku je stále možné křížit s orientální dlouhosrstou kočkou nebo s balineskou kočkou.

Povaha: Stejně jako stavba těla, tak i charakter orientálních dlouhosrstých koček je srovnatelný s plemenem krátkosrstých. Zpravidla vycházejí dobře s ostatními kočkami i se psy a velmi dobře vyjdou také s dětmi. Jsou to velmi sociální kočky, které nesnesou delší samotu. Z té mohou až onemocnět, protože se na svém člověku stanou často závislé. Milují hlazení a mazlení. Jsou také stejně upovídané a rády jsou v centru pozornosti. Hravé a zvědavé zůstávají do vysokého věku a lehce se naučí různým kouskům. Nedělá jim problém naučit se aportovat nebo chodit v postroji. 

Stavba těla: Orientálka je středně velká kočka s dlouhým štíhlým, ale dobře osvaleným tělem a jemnou strukturou kostry. Působí pružným, půvabným a elegantním dojmem. Nesmí nikde vykazovat hrubost. Štíhlé dlouhé nohy mají malé oválné tlapky. Zadní nohy jsou delší než přední. Dlouhý tenký ocas se zužuje do špičky. Klínovitá hlava je posazená na dlouhém krku a měla by tvořit s velkýma, šikmo umístěnýma ušima perfektní trojúhelník. Brada nesmí ubíhat dozadu, ani být příliš výrazná. Mandlové oči jsou na hlavě posazeny mírně šikmo, dlouhý nos má zcela rovný profil. 

Srst: Polodlouhá a jemná srst orientální dlouhosrsté kočky je bez podsady a dobře přiléhá k tělu. Krční límec chybí. 

Péče: Srst orientální dlouhosrsté kočky se necuchá, takže většinou stačí ji jednou týdně vykartáčovat jemným kartáčem a pro zvýšení lesku přetřít semišovým hadříkem. Při línání pomůže odstranit odumřelé chlupy navlhčený semišový hadřík. V případě účasti orientálky na výstavách může být někdy nutné kočku několik dní před výstavou vykoupat kvalitním šamponem určeným pro kočky. Ostré konce drápků je třeba pravidelně zastřihávat a uši udržovat čisté přípravky k tomu určenými. 

Barevné variety: Orientální dlouhosrsté kočky mají vždy zelené oči. Kromě himalájského zbarvení se mohou chovat v nespočetně barvách a kresbách. Mezi nejoblíbenější barvy patří černá a modrá, populární jsou ale i jedinci s kresbou: 

  • Plné barvy: Nejznámějšími plnými barvami jsou havana (čokoládová), ebony (černá), červená, krémová, skořicová, plavá, lilová, modrá. Ideálně by měla být barva po celé srsti zcela jednotná. Především u červených a krémových koček je téměř nemožné získat čistou barvu bez náznaku kresby. Pokud má kočka s plným zbarvením stříbřitě bílou podsadu, jde o zbarvení smoke (kouřové). Bílé orientální kočky mají oproti siamkám oči zelené nebo jsou různooké. 
  • Kočky s kresbou (tabby): Orientální dlouhosrsté kočky se vyskytují se čtyřmi různými kresbami: blotched (mramorovaná), mackerel (tygrovaná), spotted (tečkovaná) a ticked tabby (habešská). Habešská kresba dává ticking po celém těle. Ostatní tabby variety tvoří zřetelné kresby. Ty musí být co nejzřetelněji ohraničeny. Velmi žádoucí jsou uzavřené kroužky kolem ocasu nebo na sebe navazující tmavě zbarvené pásky kolem krku. Nad očima by měl být zřetelný tmavě zbarvený odznak ve tvaru M (tzv. scarabee kresba). Kočky s kresbou se vyskytují v řadě barev, mimo jiné v černé, modré, lilové, červené, krémové, skořicové, plavé a čokoládové, se střibřitě bílou podsadou nebo bez ní.
  • Želvovinové kočky (tortie): Většinou jsou ženského pohlaví. Na srsti jsou malé, nepravidelně tvořené skvrny různých překrývajících se barev. Základní barvou může být například černá, modrá, čokoládová nebo lilová s červeně nebo krémově zbarvenými skvrnami. O kouřové želvovinové kočky (smoke) jde v případě, že mají stříbřitě bílou podsadu. 
  • Bíle skvrnité kočky: Vyskytují se v kombinaci se všemi možnými barvami nebo kresbami. Množství bílé může variovat od bicolour nebo tricolour rozdělení po několik barevných skvrn na jinak bílém těle. 

Dále existují i orientální dlouhosrsté kočky, které mají jak želvovinovou kresbu, tak kresbu tabby. Ty se nazývají tortie tabby. Vyskytují se se stříbřitě bílou podsadou nebo bez ní. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny