Ocicat

Ocicat

Historie: Ocicat je velmi vzácné plemeno, které mimo Spojené státy americké zatím nevzbudilo mnoho pozornosti. Jeho jméno je odvozeno od ocelota – jihoamerické divoké kočky známé svou nápadnou tečkovanou kresbou. Toto plemeno vzniklo kolem roku 1964, z více méně náhodného křížení siamského kocoura s čokoládovými odznaky a kočky ze siamských a habešských rodičů. Jedno kotě ze vzniklého vrhu vykazovalo zvláštně tečkovanou kresbu, kterou se zakladatelce plemene Virginii Dalyové povedlo ustálit. Pro zavedení stříbřitého faktoru do plemene bylo později do šlechtitelského programu přidáno několik amerických krátkosrstých koček. Roku 1987 byl ocicat uznán organizacemi ve Spojených státech. 

Povaha: Jde o přátelské, otevřené a aktivní kočky se spontánním charakterem. Jsou hravé, inteligentní a mají velkou potřebu společnosti a pozornosti. Proto byste si neměli pořizovat jen jednoho jedince tohoto plemene, pokud trávíte většinu dne mimo domov. S ostatními kočkami vycházejí dobře a vztah se psy bývá také bez problému. 

Stavba těla: Vzhledem se ocicat nápadně podobá egyptské kočce mau. Nejnápadnějším rozdílem mezi nimi je tvar hlavy. Ocicat je dosti velká a svalnatá kočka, ale přesto působí elegantně. Její stavba těla nesmí být ani orientální, ani podsaditá. Dlouhé nohy mají středně velké oválné tlapky. Ocas je v poměru k tělu dlouhý a sbíhá se do špičky. Klínovitá hlava má lehce kvadratický tvar tlamy. Velké oči mandlovitého tvaru jsou položeny orientálně a leží dost daleko od sebe. Vnější strana uší tvoří plynulou linii s profilem tváří. Na základně jsou uši široké. 

Srst: Dosti krátká srst ocicata je zářící a hladce přiléhá k tělu. Na dotek je jemná a má hedvábnou texturu. 

Péče: Srsti ocicata postačí, když ji jednou týdně vykartáčujete. Její lesk můžete zdůraznit následným přetřením semišovým hadříkem. Ostré konce drápků v případě nutnosti zastřihávejte a uši čistěte přípravky k tomu určenými.

Barevné variety: Ocicat je nápadný svou tečkovanou kresbou. Kresba na hlavě je stejná jako u ostatních tečkovaných koček. Podél páteře od lopatek po ocas probíhají kulaté skvrny. Na plecích a na zadní části trupu je tečkování husté a pokračuje hluboko na končetiny. Po stranách těla jsou skvrny velké a ve tvaru otisku palce. Vyskytuje se v černě, modře, čokoládově, lilově, skořicově a plavě tečkované nebo stříbřitě tečkované. Skvrny musí být co nejostřeji ohraničeny a nesmějí splývat. Oči mají většinou zelenou nebo jantarovou barvu, ale povoleny jsou i všechny ostatní barvy s výjimkou modré. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny