Modrý gaskoňský basset

Modrý gaskoňský basset

FCI:

Modrý gaskoňský basset patří do skupiny VI. – Honiči, barváři a plemena příbuzná, sekce – Honiči.

Povaha:

Povahově je m. g. b. přátelský, laskavý a citově založený pes vyrovnaného temperamentu, milující svého majitele a naprosto mu oddaný. Někteří jedinci jsou velmi otevření, jiní trošku rezervovanější, v každém případě jsou však silně závislí na rodině majitele a doslova potřebují být účastni veškerého dění v ní.

Není tudíž vhodné držet m. g. b. trvale ve venkovním kotci, kde má s lidmi, na které je silně citově vázán, minimální kontakt. Pokud je k takovému životu natrvalo odsouzen, je nešťastný do té míry, že se u něho mohou objevit problémy s chováním.

Jinak je vynikajícím společníkem dětí a horlivým ba nadšeným a oduševnělým účastníkem jejich her. Celkově je to bystrý, citlivý, ušlechtilý a mírný společenský pes.

Výchova:

V podstatě nečiní jeho výchova žádné větší problémy, je však nutno počítat s tím, že ho snadno rozptýlí a jeho pozornost od majitele mohou odvést různé jiné podněty (což je časté i u jiných honičů a také u většiny chrtů), v přírodě např. pachové.

Proto jeho výchova musí být založena na pozitivní stimulaci a vzájemné důvěře mezi ním a člověkem. Osoby, které nejsou schopny pochopit, mít na paměti a respektovat jeho povahová specifika, mohou mít s jeho poslušností potíže. Je to ovšem vysloveně jejich vina. Tvrdé metody při výchově nebo výcviku nejsou ani potřebné, ani možné, m. g. b. je nesnáší. Vadí mu i hrubé hlasové projevy nespokojenosti majitele.

Stavba těla:

Má to být statný, nikdy však příliš těžký pes. Poměr koh. výšky a délky těla se má jako 5 : 8. Koh. výška se u psů i fen pohybuje v rozmezí 34 – 38 cm. Mozkovna je při pohledu zepředu lehce klenutá a nesmí být příliš široká.

Nos je černý, široký, nozdry jsou náležitě otevřené.

Požaduje se nůžkový skus. Řezáky musejí být v čelistech zasazené kolmo.

Oči jsou oválné, nápadně hluboko uložené, hnědé barvy, mírného a poněkud smutného výrazu. Okraje očních víček mají být černé. Ušní boltce jsou důležitým plemenným znakem. Musejí být nízko nasazené, zřetelně pod úrovní linie očí, úzké u základny, tenké, zřasené, na koncích zašpičatělé. Nataženy bez nejmenšího násilí kupředu musejí svými konci přesahovat špičku nosu.

Krk je náležitě dlouhý, v šíji lehce klenutý bez přehnaně velkého laloku na hrdle.

Ocas má být u kořene silný šavlovitého tvaru. Směrem ke špičce jsou v jeho osrstění kolem dokola delší a hrubší pesíky, které mu dodávají vzhled podobný žitnému klasu. V klidu musí svým koncem dosahovat právě k podkladu.

Hrudník je široký, náležitě dlouhý a hluboký tak, že dosahuje pod lokty. Jeho hloubka se má ke koh. výšce jako 2 : 3. Hrudní kost je dlouhá, vepředu tvoří základ předhrudí s mečovitým výběžkem a na něj nasedající chrupavkou na zadním konci zasahuje daleko vzad. Hrudní končetiny jsou silné, jejich tlapky mohou být lehce vybočené.

U pánevních končetin procházejí při pohledu zezadu pomyslné svislice spuštěné ze sedacích hrbolů na pánvi středem stehen, hlezen, nártů a tlapek. Zbarvení srsti je dáno směsí černě a bíle zbarvených pesíků, která působí modrým dojmem.

K vadám náleží příliš široká nebo svrchu plochá mozkovna, kulaté a vypoulené oči, ušní boltce vysoko nasazené, široké, tlusté a na koncích zaokrouhlené, krátký krk, příliš dlouhý a měkký hřbet, nedostatečná substance (celkově slabá stavba těla), oddělený mečovitý výběžek hrudní kosti, plochá žebra, ocas nesený k jedné straně.

 

Chovatelské kluby:

www.bassetklub.cz

www.klubhonicu.com

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny