Manská kočka

Manská kočka

Historie: Toto pradávné, přirozeným způsobem vzniklé plemeno pochází z ostrova Man ležícího blízko Anglie a je opředeno mnoha legendami. Nápadné je zakrněním nebo úplnou absencí ocasu jeho příslušníků. K tomuto charakteristickému znaku došlo pravděpodobně spontánní mutací. Izolovanost ostrova pak zařídila nerušený rozvoj plemene. O manské kočky se začali zajímat milovníci koček už v polovině 19. století. Exportovali se zprvu jen krátkosrstí jedinci a o jejich příbuzné s delší srstí, dnes uznané sesterské plemeno kymerských koček, se zájem zvedl až později. 

V 50. letech vláda ostrova založila státní chovnou stanici manxů, aby zamezila úbytku těchto koček na ostrově způsobenému tak velkým zájmem. Začátkem 90. let byla stanice privatizována a posléze kvůli hospodaření se ztrátou zavřena. Na ostrově má ale plemeno stále status oficiálně chráněného. 

Manxové se kříží i s kymerskými kočkami. I přes jiné názvy patří k jednomu plemeni a krátkosrstým manským kočkám se občas dokonce spontánně rodí polodlouhosrstá koťata díky genu pro dlouhou srst v některých jejich liniích. 

Povaha: Jde o přátelské, přítulné a velmi vyrovnané kočky vyřazující klid. Jde o důvěřivé kočky, které se dobře snášejí s ostatními kočkami i se psy. Dobře se naučí chůzi v postroji a některé i aportovat. Jde o zvláště hravá zvířata, která mají ráda děti. Absence ocasu jim nebrání v tom být dobrými lezci. 

Stavba těla: Jsou to mohutné, středně velké kočky, jejichž tělo tvoří kulatý a kompaktní dojem. Hřbet je krátký a klene se od ramen ke kyčlím. Zadní nohy jsou znatelně delší než přední a stehna jsou svalnatá. Kulatá hlava s prohnutým profilem má výrazné lícní kosti a tváře a silnou bradu. Široké uši nejsou posazeny příliš vysoko. Na základně jsou široké a otevřené. Oči jsou velké a kulaté. 

Specifickým aspektem manské kočky je ocas. Je známo pět jeho délek: rumpy (kompletně bezocasá kočka), rumpy-riser (kočka mající maximálně tři křížové obratle a žádné ocasní obratle), stupmy (kočka s krátkým tupým ocasem), longie (kočka s nekompletním zkráceným ocasem) a tailed (kočka s úplným ocasem). Výstav se účastní jen první tři variety. 

Srst: Dvojitá srst manské kočky je velmi hebká a hustá. Hebká krátká a jakoby vlnitá podsada nadzvedává středně dlouhou krycí srst, čímž vytváří dojem zmíněné hustoty. 

Péče: Srst manských koček nevyžaduje zvláštní péči. Stačí jí pravidelně kartáčovat a poté pročesat hrubým hřebenem. V době línání je možné vyčesávání pomoci gumovou rukavicí. Ostré konce drápků je třeba zastřihávat a uši čistit v případě potřeby přípravky k tomu určenými.

Barevné variety:

Manské kočky se chovají jen v přirozených barvách domácích koček, tedy v červené, černé a modré, eventuálně s kresbou srsti, s bílými skvrnami nebo v čistě bílé. Všechny barvy očí jsou povoleny. Často se vyskytují žlutá, zelená, žlutozelené tóny. Bílé kočky ale mohou mít oči modré nebo mohou být různooké, s jedním modrým a jedním žlutým okem.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny