Malý modrý gaskoňský honič

Malý modrý gaskoňský honič

FCI:

Malý modrý gaskoňský honič patří do skupiny VI. – Honiči, barváři a plemena příbuzná, sekce – Honiči.

Povaha:

Povahově jsou to klidní, milí, přátelští a citliví, výborně ovladatelní psi, kteří milují majitele. Pracovně je to všestranný pomocník lovce, který se i dnes uplatňuje jak při lovu se střelnou zbraní, tak při štvanici. Byl předurčen k lovu zajíců, ale stejně dobře použitelný je také při lovu velké zvěře včetně divočáků.

Vyhovuje mu práce ve smečce. Mezi lovci jsou m. m. g. h. oblíbeni, ba obdivováni pro pracovní styl. Při lovu se ozývají (tzv. hlásí) hlubokým hlasem, který je poněkud jiný u psů a u fen. Hlásí s pozvednutou hlavou a na okamžik se přitom zastaví, aby se ihned potom vydali s „nízkým nosem“ (hlavou u země) zase po stopě.

Výchova:

Jejich výchova a výcvik nepřináší žádné větší obtíže, neboť jde o plemeno dobře ovladatelné, které navíc nemá sklony k dominanci. Většinou je v rukou lovců, vzhledem k jeho povahovému založení ho však může vlastnit i ten, kdo lovecké vášni neholduje.

Stavba těla:

Je to středně velký ušlechtilý honič proporcionální stavby těla o koh. výšce, která se pohybuje u psů v rozmezí 52 – 58 cm a u fen v rozpětí 50 – 56 cm. Hlava má při pohledu zepředu jen velmi lehce svrchu klenutou a nepříliš širokou mozkovnu.

Nos musí být černý, velký s řádně otevřenými nozdrami. Skus se požaduje nůžkový, řezáky musejí být zasazené v čelistech svisle.

Oči jsou oválného tvaru, hnědé, laskavého výrazu. Ušní boltce mají být poměrně tenké, vývrtkovitě dovnitř zatočené a dlouhé tak, že nataženy nenásilně kupředu dosahují nejméně ke špičce nosu.

Ocas má být tenký, dosahuje k hlezenním kloubům a je hrdě vzhůru nesený, šavlovitě prohnutý.

Hrudník má být dlouhý a hluboký tak, že dosahuje k loktům. Předhrudí je dosti široké. Hrudní končetiny musejí být dosti silné, s patřičně osvalenými a přiměřeně šikmo uloženými lopatkami.

Pánevní končetiny musejí být proporcionální. Stehna mají být dosti dlouhá, svalnatá, nikoli však „přesvalená“ (do stran vyboulená). Tlapky mají být oválného tvaru, prsty suché a sevřené. Nášlapné polštářky a drápy jsou černé.

Kůže má být hebká, černá nebo hustě mramorovaná s velkými černými skvrnami („plotnami“), nikdy nesmí být úplně světlá. Viditelné sliznice musejí být černě pigmentované.

Srst je krátká, přiměřeně tvrdá, hustá. Zbarvení má být modravé. Tento barevný efekt vzniká promísením černých a bílých pesíků.

K vadám patří krátká hlava, mozkovna svrchu příliš plochá, moc úzká nebo velmi široká, ušní boltce krátké, vysoko nasazené nebo nedostatečně zatočené, příliš dlouhý trup, měkká horní linie těla, nedostatečná substance (tj. celkově slabá stavba těla), tzv. přestavěná záď (vyšší než kohoutek), ocas nesený na jednu nebo druhou stranu, slabé kosti končetin.

K vylučujícím vadám náleží bázlivost nebo agresivita, nedostatečná typičnost zjevu, patrné invalidní změny, těžké anatomické vady, předkus nebo podkus dolní čelisti, světlé oči.

 

Chovatelský klub:

www.klubhonicu.com

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny