Lvíček

Lvíček

FCI:

Patří do skupiny XI. – Společenská plemena, sekce 1 – Bišonci a příbuzná plemena.

Povaha:

Povahově je to inteligentní veselý a hravý pes živého a pozorného výrazu, oddaný majiteli, poslušný, citlivý a vnímavý, milý a spokojený takřka za všech okolností, ale také, když je zapotřebí, klidný a tichý. Z jeho naprosto upřímného a mírného pohledu je zřejmé, že se snaží vyčíst, co od něho majitel očekává, co si přeje. Vyniká vstřícností, chápavostí, schopností empatie, dobromyslností a přítulností.

Má rád společnost, k lidem je vlídný a přátelský, k dětem hodný a trpělivý do té míry, že musejí dospělí dohlédnout, aby mu (ať už úmyslně, nebo neúmyslně) neubližovaly nebo ho dokonce netrápily. Rychle se učí a má touhu porozumět majiteli a vyhovět mu.

Výchova:

Výchova předpokládá za všech okolností laskavou důslednost. Každý náznak tvrdého přístupu by byl neodpustitelný. Miluje z celého srdce svého majitele, ale také potřebuje být milován. Kdo toho není schopen, měl by zvolit nějaké jiné, citově odolnější plemeno. Díky svojí mírnosti a společenskému založení vychází dobře s cizími psy a s volně drženými domácími miláčky.

Protože je nejen učenlivý, ale také mrštný a obratný, hodí se k výcviku agility nebo jiného jeho velikosti přiměřeného psího sportu. Vyniká nevšední adaptabilitou. Může být znamenitým společníkem osob starších i osamělých, žijících poklidným životem, i členem početné rodiny žijící spíše pestrým a rušným způsobem života. Spokojí se s kratšími vycházkami, ale dokáže absolvovat i náročné túry. Je výborný skokan a ve výškách si počíná s kočičí obratností a jistotou.

Stavba těla:

Je to jeden z nejatraktivnějších, nejelegantnějších a i dnes nejvzácnějších bišonků. Stavba těla je celkově pevná, vyvážená, silné kostry a čtvercového tělesného rámce. Délka trupu měřená od předního okraje ramenního kloubu po sedací hrbol na pánvi, který mírně vystupuje, je rovna kohoutkové výšce. Silueta těla (míněno bez srsti) poněkud připomíná chrta, je štíhlá. Koh. výš. činí 26 – 32 cm při toleranci + / – 1 cm. Těl. hmot. se pohybuje kolem 6 kg.

Hlava je vysoko nesená, poměrně krátká a dosti široká jak v mozkovně, tak v čenichové partii. Nos je nasazený v linii nosního hřbetu, tvoří její přímé pokračování. Může být černý, sytě a plně pigmentovaný, u hnědě a podobně zbarvených jedinců tmavě (čokoládově, játrově) hnědý. I v tom případě musí být jeho pigmentace plná a sytá. Zuby jsou silné, chrup má být úplný, skus nůžkový. Toleruje se absence 1. premolárů (P1).

Oči směřují vpřed, jsou velké, velmi tmavé, okrouhlé, uložené v očnicích, které jsou dosti daleko od sebe. Pohled musí směřovat přímo dopředu. Okraje očních víček mají být sytě pigmentované.

Ocas by měl být nasazen maličko pod úrovní horní linie těla a nesen elegantně v oblouku nad hřbetem, aniž se jej dotýká.

Srst je hedvábná, dlouhá, zvlněná, hustá. Podsada chybí. Pro předvedení na výstavě je nutný tzv. lví střih připomínající klasický střih pudla. Zadní část těla se stříhá nakrátko stejně jako předloktí, pouze na záprstích, nártech a špičce ocasu se ponechává dlouhá srst. Nestříhané části musejí být zcela přirozeně osrstěné, v žádném případě nesmějí být nikterak tvarované. Všechny barvy srsti i jejich kombinace jsou přípustné.

K vylučujícím vadám patří agresivita nebo přílišná plachost, úplná nebo částečná depigmentace nosu, okrajů pysků a očních víček, jiná než černá nebo tmavě hnědá barva nosu, chybění jednoho nebo většího počtu řezáků (I) nebo jednoho špičáku (C), chybění více než dvou nesousedících zubů (ze skupiny 2., 3. a 4. premolárů, P2, P3, P4), absence dvou sousedních zubů (ze skupiny 2., 3. a 4. premolárů, P2, P3, P4), chybění jednoho trháku (tj. 4. premoláru, P4 nahoře nebo 1. stoličky, M1 dole) nebo jedné jiné stoličky (s výjimkou 3. stoliček, M3), předkus nebo podkus dolní čelisti, oči malé, mandlového tvaru, vypoulené, příliš světlé nebo nestejně zbarvené, entropium nebo ektropium (vchlípení nebo vychlípení okrajů očních víček), ušní boltce krátké nebo bez „třásnění“, do uzavřeného kruhu zatočený ocas, srst kučeravá, příliš krátká, nezvlněná.

 

Chovatelský klub:

www.lvicek.wbs.cz

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny