Kymerská kočka

Kymerská kočka

Historie: Kymerské kočky jsou variantou manských koček s polodlouhou srstí. Původ mají obě plemena na ostrově Man, který leží blízko Anglie. Jak se sem dostali není jasné, pravděpodobně ale vznikli v důsledku mutace. O manské kočky se začali zajímat milovníci koček už na konci 19. století. Exportovali se ale jen krátkosrstí jedinci a o jejich příbuzné s delší srstí se zájem zvedl až později. Nakonec dostali i jiné jméno plemene – cymric. To ve velštině znamená „pocházející z Walesu“. 

Kymerské kočky se krom křížení mezi sebou kříží i s manxy. I přes jiné názvy patří k jednomu plemeni a krátkosrstým manským kočkám se občas dokonce spontánně rodí polodlouhosrstá koťata díky genu pro dlouhou srst v některých jejich liniích. 

Povaha: Od manských koček se kymerské kočky neliší ani charakterem. Jsou stejně přátelské, přítulné a velmi vyrovnané, vyřazující klid. Jde o důvěřivé kočky, které se dobře snášejí s ostatními kočkami i se psy. Dobře se naučí chůzi v postroji a některé i aportovat. Jde o zvláště hravá zvířata, která mají ráda děti. Absence ocasu jim nebrání v tom být dobrými lezci. 

Stavba těla: Pro kymerské kočky platí stejný plemenný standard jako pro manské kočky, samozřejmě s výjimkou srsti. Jsou to mohutné, středně velké kočky, jejichž tělo tvoří kulatý a kompaktní dojem. Zadní nohy jsou znatelně delší. Kulatá hlava má svažující se profil. Široké uši nejsou posazeny příliš vysoko. Na základně jsou široké a otevřené. Oči jsou velké a kulaté. 

Specifickým aspektem kymerské kočky je ocas. Je známo pět jeho délek: rumpy (kompletně bezocasá kočka), rumpy-riser (kočka mající maximálně tři křížové obratle a žádné ocasní obratle), stupmy (kočka s krátkým tupým ocasem), longie (kočka s nekompletním zkráceným ocasem) a tailed (kočka s úplným ocasem). Výstav se účastní jen první tři variety. 

Srst: Polodlouhá dvojitá srst má malý sklon k cuchání. Na dotek je nádherně jemná, hustá a pružná. 

Péče: Srst kymerských koček nevyžaduje zvláštní péči. Stačí jí pravidelně kartáčovat a poté pročesat hrubým hřebenem. Zvýšenou péči potřebuje, pokud se s kočkou chcete účastnit výstav. Je možné ji i týden před výstavou vykoupat nebo srst pravidelně pudrovat neparfémovaným a nemastným mastkovým pudrem. Po takové péči vypadá srst kymerské kočky čistě a svěže. Ostré konce drápků je třeba zastřihávat a uši čistit v případě potřeby přípravky k tomu určenými.

Barevné variety:

Kymerské kočky se chovají jen v přirozených barvách domácích koček, tedy v červené, černé a modré želvovinové, i s kresbou a s bílými skvrnami nebo bez nich, nebo v čistě bílé. Všechny barvy očí jsou povoleny. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny