Korat

Korat

Historie: Toto plemeno je pojmenováno podle thajské provincie Cao Nguyen Khorat, odkud plemeno pochází, a kde této kočce říkají si-sawat (přinášející štěstí). V thajských – dříve siamských – rukopisech se zmínky o kočce s jemnou šedou srstí se stříbrnými špičkami chlupů a zářícíma očima objevují už po staletí. Předpokládá se, že je tím míněn právě korat. Donedávna bylo v Thajsku přísně zakázáno koraty prodávat, bylo je možné získat pouze darem.

Do Spojených států amerických se první korati dostali už na konci 19. století, dodnes jde ale o vzácné plemeno, které se vyskytuje řídce dokonce i v zemi původu. Kvůli tomu je také přísně zakázáno korata křížit s jiným plemenem, aby se plemeno udrželo co nejčistší. FIFe plemeno uznala v roce 1982.

Povaha: Jde o přítulné kočky, které mají velmi rády společnost člověka a vyžadují hodně pozornosti. S ostatními kočkami většinou vycházejí dobře, může se u nich ale objevit žárlivost. Korati vykazují nesmírnou inteligenci, snadno se naučí aportovat nebo chodit v postroji. Díky své živosti a energičnosti také milují šplhání a hry. Jedná se o hovorné kočky s opravdu melodickým hlasem. 

Stavba těla: Korat má umírněné orientální vzezření. Středně velké tělo je štíhlé a protáhlé, ovšem ne tolik jako třeba u siamských koček. Zadní nohy jsou delší než přední, záda jsou tedy lehce skloněná. Svaly jsou dobře vyvinuté, díky čemuž je kočka těžší než na pohled vypadá. Středně dlouhý ocas je široký na základně a sbíhá se do zakulacené špičky. Srdčitá hlava má vysoko nasazené velké uši, nos z profilu vykazuje slabé prohnutí. Lícní kosti a brada jsou silné a dobře vyvinuté. Velké oči mají orientální tvar.

Srst: Krátká až středně dlouhá srst je zářící a na dotek jako satén. Podsada zcela chybí, a proto srst přiléhá těsně ke kůži. Když je kočka v pohybu, má srst tendenci se rozdělovat podél páteře. 

Péče: Srst korata vyžaduje minimum námahy. Stačí ji jednou týdně vykartáčovat jemným kartáčem, v době línání může být nápomocný gumový kartáček. Ostré konce drápků je třeba pravidelně zastřihovat a uši čistit prostředky k tomu určenými.

Barevné variety: Na výstavách je vysoce ceněna konkrétní modrá barva srsti. Na koříncích jsou chlupy světlejší a ke konečkům se zbarvují tmavěji. Každá špička chlupu má stříbrný nádech. Na končetinách je stříbřitý tipping intenzivnější. Oči mají korati zelené, ale může trvat dva až čtyři roky, než se barva zcela vyvine. Z toho důvodu mohou mít mladší jedinci oči zbarvené i jantarově. Nosní zrcátko a polštářky tlapek mají modrošedou až levandulově růžovou barvu.

Před nedávnem se začali chovat i korati liloví. Čokoládový faktor zodpovědný za toto zbarvení srsti přišel z Thajska, kde ho nese mnoho koček. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny