Kočka domácí krátkosrstá

Kočka domácí krátkosrstá

Historie: Kočka domácí je pravděpodobně domestikovanou formou kočky divoké, konkrétně jejích poddruhů africké kočky plavé, kočky divoké evropské a asijské kočky stepní. Průvodcem člověka je již po tisíciletí. Nejstarší dochované záznamy o existenci ochočených koček pocházejí z doby před 8 000 lety z Turecka, jejich domestikace ale začala už s prvními lidskými trvalými sídly, přibližně před 12 000 lety. Kočku domácí člověk rozšířil po celém světě. Na mnoha místech však zas zpětně zdivočela. Člověku vždy sloužila především jako lovec hlodavců. Postupně si ale našla cestu do jeho domova a dnes hraje i roli společníka a domácího mazlíčka. Nyní je většina běžně chovaných koček právě z řad kočky domácí. Její systematické šlechtění začalo v období baroka a v 17. století se již vyskytují i dlouhosrsté kočky. Domácí kočka nemá průkaz původu a nenáleží k žádnému plemeni. Přesto se ale vystavuje, a proto byl i pro ni sestaven standard. 

Povaha: Na rozdíl od čistokrevných koček závisí povaha jedince spíše na zkušenostech z mládí a jednotlivé kočky se od sebe mohou velmi lišit. Nezapřou v sobě ale divoké předky. Jsou velmi dobrými lovci, i když většinou loví pouze pro zábavu. Doma se chovají převážně klidně, i když potřebují více pohybu a zábavy než většina čistokrevných plemen. Některé se dokáží zabavit samy, jiné potřebují k hraní podněty. Stejně tak se liší i jejich nároky na lidskou pozornost nebo potřebu mazlení. To může hodně záviset také na tom, jak dobře byly v dětství socializovány nebo kdy prvně přišly do kontaktu s člověkem. I přes jejich aktivitu nebude většině koček domácích vadit žít pouze v bytě, bez přístupu ven. Opět ale záleží na individuálním jedinci a na tom, kde a jak prožil své dětství. Podle standardu by ale měly mít přátelskou a milou povahu.

Stavba těla: Vzhled jednotlivých jedinců kočky domácí se může velmi lišit, závisí především na jejích rodičích. Obecné rysy stavby těla jsou ale stejné: pružné a dobře osvalené tělo s kratším krkem, širokou a krátkou hlavou přiměřené velikosti. Uši mohou mít jakýkoli tvar i velikost, nesmějí být ale sklopené nebo otočené. Délka i tvar těla mohou být jakékoliv, stejně jako délka ocasu, končetin a tvar tlapek, který ovšem musí být v souladu s nohami. 

Srst: Srst krátkosrsté kočky domácí je většinou krátká, rovná a přiléhavá. Hustota podsady a struktura srsti se mohou lišit. 

Péče: Péče o srst krátkosrsté domácí kočky není nijak náročná, stačí kartáčování jednou týdně. V době línání může posloužit gumový kartáč nebo masážní rukavice, špatným zacházením ale mohou srst poškodit. V případě nutnosti je třeba vyčistit uši přípravky pro to určenými a ostříhat ostré konce drápků.

Barevné variety: Kočka domácí se vyskytuje ve všech barvách a kresbách, i v kombinacích s bílými skvrnami. Barva očí může být jakákoli, měla by ale korespondovat s barvou srsti. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny