Kavalír King Charles španěl

Kavalír King Charles španěl

FCI:

Kavalír King Charles španěl patří do skupiny XI. – Společenská plemena, sekce 7 - angličtí španělé.

Povaha:

Vzhledem k jeho původu nepřekvapí, že je to aktivní, podnikavý, absolutně nebojácný, laskavý, veselý, dobromyslný a přátelský pes něžného výrazu, vyrovnané povahy, naprosto neagresivní a beze sklonu k nervozitě. Je přítulný a poslušný, ale bude-li volně puštěn v místech, kde může narazit na stopu zvěře, mohou vzniknout problémy s jeho přivoláním, i když bude jinak poslušný, lovecký instinkt do určité míry stále vykazuje. S jinými psy a ostatními zvířaty, včetně volně v bytě držených miláčků, vychází dobře.

Miluje lidi, je společenský a nemůže žít trvale zavřený ve venkovním kotci, vůbec do něj nepatří. Může být vhodným společníkem her starších dětí, malé, protože je až příliš mírumilovný, by ho mohly trápit. Jeho chování na veřejnosti nepostrádá jistou urozenou vznešenost.

Výchova:

Ovšem i tak milé a mírné plemeno potřebuje nezbytně laskavou, leč důslednou, výchovu. Pokud není i ten nejmenší pes řádně vychovaný, nebo je-li dokonce rozmazlený, není tím pravým sympatickým společníkem a může být i velkým tyranem. To je však v případě k. ch. š. úplně zbytečné. Bude-li majitel opravdu důsledný, vychová z něho při troše snahy i jako úplný začátečník nejpříjemnějšího společníka.

Pro někoho je ovšem obtížné nevelikého psa s miloučkým výrazem ve tváři a něžným pohledem i jen pokárat, a to je špatně. Bylo by zbytečné na něho křičet, natož ho jinak trestat. Když už je nutné mu vyčinit, stačí to udělat tichým hlasem s výrazně vyčítavou, nikdy však zlostnou nebo dokonce výhrůžnou intonací. Jelikož je velmi vnímavý, správně to pochopí a příště, protože rád udělá majiteli radost, se prohřešku určitě úmyslně nedopustí.

Stavba těla:

Jde o malého, ušlechtilého, poměrně statného, přitom však elegantního a dokonale vyváženého psa. Těl. hmot. činí 5,4 – 8 kg. Žádoucí jsou menší jedinci harmonické stavby těla v rozsahu uvedeného hmotnostního rozpětí.

Nos je černý i v nozdrách, dosti velký, bez masově zbarvených skvrn.

Čelisti mají být silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem. Šest hornočelistních řezáků těsně překrývá šest dolnočelistních, přičemž obojí musejí být zasazeny v čelistech kolmo.

Oči jsou velké, tmavé barvy, uložené dosti daleko od sebe, okrouhlé, nikoli však vypoulené.

Ušní boltce mají být dlouhé, vysoko nasazené, s bohatým osrstěním tvořícím závěsy.

Srst je dlouhá, hedvábná, nikdy nesmí být kučeravá, může však být lehce zvlněná. Dlouhé osrstění na zadních stranách hrudních končetin tvoří bohaté „praporce“, na zadních stranách stehen „kalhoty“, zepředu na hrudi „fiží“ (žabó), na spodní straně trupu „třásnění“, na ušních boltcích „závěsy“ a zespoda na ocase „vlajku“. Nikdy se nesmí upravovat.

Zbarvení srsti může být černo-tříslové, jednotně červené, bílo-červené nebo trikolorní, u černo-tříslového, zvaného king charles na počest milovníka těchto španělů krále Karla II. (1630 –1685, král. 1660 – 1685), musí být základní barvou havraní čerň. Tříslové odznaky jsou nad očima, na lících, na vnitřních stranách ušních boltců, zepředu na hrudi, na končetinách a kolem řitního otvoru a mají být zářivého odstínu. Bílé znaky jsou nežádoucí.

U jednotně červeného (zvaného ruby) musí být červená barva velmi sytá. Bílé znaky jsou nežádoucí.

U bílo-červeného zbarvení (blenheim) jsou na perlově bílém podkladu sytě kaštanově červené, navzájem dobře oddělené skvrny. Barevné znaky na hlavě musejí být souměrně rozložené a mezi ušními boltci ponechávají dostatek prostoru pro velmi ceněný kaštanově červený odznak tvaru kosočtverce nebo kolečka zvaný spot (ten je typickým plemenným znakem).

U trikolorního zbarvení (zvaného prince charles) musí být černá barva oddělena od bílé a skvrny mají být rovnoměrně rozložené. Tříslové odznaky jsou nad očima, na lících, na vnitřních stranách končetin a kolem řitního otvoru.

 

Chovatelské kluby:

www.kavalir-king-klub.org

www.cavalierclub.cz

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny