Italský krátkosrstý honič

Italský krátkosrstý honič

FCI:

Italský Segugio krátkosrstý patří do skupiny VI. – Honiči, barváři a plemena příbuzná, sekce – Honiči.

Povaha:

Je poslušný, klidný, rozvážný a počíná si za všech okolností ušlechtile, což jsou vlastnosti, které mu právem získávají pověst milého, mírného, přiměřeně temperamentního společenského psa. Jeho přátelský, měkký, ale hrdý pohled je současně poněkud melancholický. Někdy mu bývá vytýkána jistá svéhlavost, ale to je spíš zdání plynoucí z nepochopení.

Potřebuje žít s lidmi. Velmi dobře vychází s jinými psy i s dětmi, dostalo-li se mu v raném mládí náležité socializace.

Výchova:

Je inteligentní, ale také citlivý. Proto se při jeho výchově i výcviku musí postupovat s klidem, mírně, laskavě, i když naprosto důsledně. Tvrdé zacházení nesnáší, kdo by s ním chtěl (např. má-li dojem, že musí jeho zdánlivou tvrdohlavost zlomit) takto jednat, zaručeně ho povahově zničí, udělá z něho zlomeného, smutného a nešťastného psa v lovecké praxi téměř nepoužitelného, protože sice bude pracovat, ale se strachem z majitele.

Třebaže se to na první pohled nezdá, vyžaduje hodně pohybu, ale i nějaké mentální zaměstnání.

Stavba těla:

Je to pes střední velikosti, čtvercového tělesného rámce. Koh. výška je rovna délce trupu měřené od předního okraje ramenního kloubu po sedací hrbol na pánvi. Stavba těla má být suchá, harmonická. Velikost jednotlivých částí těla musí odpovídat celkové velikosti.

Koh. výška činí u psů 52 – 58 cm, u fen 48 – 56 cm při toleranci + / –2 cm (přichází v úvahu pouze u jinak výborných jedinců). Těl. hmotnost se u obou pohlaví pohybuje v rozmezí 18 – 28 kg.

Mozkovna je při pohledu shora téměř oválného tvaru a při pohledu ze strany mírně svrchu klenutá. Nos je tvaru blízkého šestistěnu, dostatečně velký, s pohyblivými nosními křidélky a patřičně otevřenými, po stranách umístěnými nozdrami. Musí být vždy černý.

Řezáky musejí být do čelistí zasazeny kolmo. Skus se požaduje nůžkový, ale klešťový je rovněž přípustný. Chrup má být úplný, zuby musejí být bílé, pravidelně rozmístěné, normální velikosti.

Oči jsou mandlového tvaru, velké, zářící, sytě okrové barvy, uložené v očnicích dále od sebe. Jejich pohled je mírný. Okraje očních víček jsou vždy černé.

Ušní boltce mají být nasazeny v úrovni jařmových oblouků nebo poněkud níže. Jsou zavěšené, kupředu natočené, netvoří však ani záhyby, ani nejsou vývrtkovitě stočené, po celé svojí délce musejí být ploché. Mají tvar trojúhelníku, jsou velmi široké, na koncích úzce zašpičatělé, nikdy nesmějí být široce zaoblené.

Ocas je nasazen vysoko, v úrovni linie zádě. U kořene a po celé svojí délce musí být tenký, podobný grissinu (tenké slané tyčince), s výjimkou špičky, která je ještě tenčí. Je tak dlouhý, že dosahuje téměř k hleznům nebo právě k nim. Po celé délce je pokryt krátkou srstí. V klidu bývá nesen dolů zavěšený, v pohybu se zvedá nad horní linii těla.

Hrudní končetiny při pohledu ze strany sledují svislici spuštěnou s ramenního kloubu, která se dotýká podkladu na vrcholu tlapky. Pánevní končetiny jsou při pohledu ze strany na svislici, která ze sedacího hrbolu na pánvi spadá k podkladu a dotýká se jej kousek před tlapkou nebo tam, kde se konce prstů dotýkají podkladu. Při pohledu zezadu musí svislice spuštěná se sedacího hrbolu na pánvi dělit vrchol hlezenního kloubu, nárt a tlapku na dvě stejné poloviny. Délka končetin se rovná 93 % koh. výšky.

Srst je na celém těle krátká, tvrdá (podobná koňské), hustá, dokonale přilehlá a rovnoměrně hladká. Jednotlivé méně tvrdé pesíky mohou být na trupu, čenichové partii a končetinách a nepokládají se za vadu.

Zbarvení srsti může být jednotné, červené různého odstínu od tmavého s černým stínováním po světle plavý, nebo černo-tříslové.

K vylučujícím vadám náleží agresivita nebo bázlivost, horní linie mozkovny při pohledu ze strany sbíhavá v pomyslném prodloužení s linií nosního hřbetu, převažující depigmentace nosu, pronesený (proláklý) nosní hřbet, podkus dolní čelisti, skleněné (bělavě zbarvené) oči, okraje očních víček úplně nebo z větší části depigmentované.

 

Chovatelský klub:

www.klubhonicu.com

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny