Irský vodní španěl

Irský vodní španěl

FCI:

VIII - slídiči, retrieveři a vodní psi

Povaha:

Povahově je hrdý, upřímný, inteligentní, až nečekaně odvážný, odhodlaný a sebejistý, přátelský vůči domácím lidem, ale odtažitý a nedůvěřivý vůči cizím osobám. Nikdy však není agresivní. Málokdo ví, že je od přírody veselý a má mezi španěly pověst klauna. Umí být milým, mírným, citlivým, veselým, věrným a pozorným společníkem člověka.

Majiteli je věrný a oddaný, příslušníky jeho rodiny miluje. Byl-li v útlém věku široce a systematicky socializován a měl-li dostatek možnosti jim přivyknout, vychází dobře s dětmi i drobnými domácími zvířaty. Štěká málo, prakticky jen když chce majitele varovat, a proto je do určité míry spolehlivým hlídacím psem.

Původně se používal k lovu vodní pernaté zvěře, jeho lovecké uplatnění však může být mnohem širší. Snadno se přizpůsobuje všem druhům lovu s palnou zbraní, má výborný čich, spolehlivě a vytrvale dohledává poraněnou zvěř a radostně aportuje úlovek i z nejneprostupnějších houštin. Při lovu spojuje svoji chytrost a vitalitu s náruživostí, vytrvalostí a neskutečným pracovním elánem.

Výchova:

Učí se snadno, ale díky své chytrosti se snaží úkoly plnit co nejjednodušeji, což často budí dojem neposlušnosti. Otrockou poslušnost od něho nelze vzhledem k jeho povahovému založení a chytrosti ani očekávat, ani vyžadovat. Vytčeného cíle lze u něho dosáhnout vlídnou, leč nezlomnou důsledností. Je pracovitý, má zájem o jakékoli zaměstnání, ať je to lov, nebo sportovní trénink.

Vyžaduje hodně pohybu, potřebné jsou pravidelné vydatné každodenní vycházky. K tomu, aby srst byla v prvotřídní kondici, je nezbytné, aby měl příležitost co nejčastěji, nejlépe denně, se vykoupat v čisté vodě v přírodě. Je dokonalým a nadšeným plavcem a pravidelné plavání potřebuje ke svojí dobré fyzické kondici i duševní pohodě.

Stavba těla:

Jde o psa velmi typického vzhledu, podsaditého, ale elegantního, urostlého, statné a pevné stavby těla. Kohoutková výška činí u psů 53 – 59 cm a u fen 51 – 56 cm.

Hlava včetně mozkovny musí mít odpovídající velikost. Mozkovna je vysoká, svrchu kopulovitě klenutá, patřičné délky a šířky. Musí být dostatečně prostorná. Chocholka srsti na její svrchní straně sestává z dlouhých volně visících kučer pokrývajících temeno a zasahuje dosti daleko dopředu, směrem k čenichové partii. Mezi očima vybíhá do ostře ohraničeného zašpičatělého klínu. Nesmí ani připomínat paruku, ani končit na čele rovně. Čelní sklon (stop) je povlovný, celá obličejová část hlavy musí být pokryta úplně krátkou srstí, pouze na zadní části dolní čelisti tvoří delší srst rostoucí v úzkém pruhu jakousi „bradku“.

Čenichová partie je dlouhá, silná, spíš hranatá. Nos má být velký, výrazný, tmavě hnědé barvy. Zuby jsou silné, řezáky tvoří pravidelný nůžkový skus.

Oči mají být relativně malé, mandlového tvaru, barvy tmavě jantarové až sytě oříškově hnědé, inteligentního výrazu.

Ušní boltce jsou zavěšené, velice dlouhé, nízko nasazené, pokryté dlouhou kudrnatou srstí. Těsně přiléhají k lícím.

Krk je poměrně dlouhý, silný, v šíji ušlechtile klenutý. Nese hlavu dost vysoko nad horní linií těla a musí být pevně zasazený do plecí. Trup je patřičně veliký, silný a svalnatý. Hřbet má být krátký, široký a rovný, pevně spojený se silnými, širokými bedry. Hrudník je hluboký a působí celkově sudovitým dojmem, což je dáno výrazným klenutím žeber.

Ocas je u kořene silný, ba tlustý, směrem ke konci se zužuje a končí jemnou špičkou. Od nasazení je pokrytý v délce 7,5 – 10 cm krátkou kučeravou srstí, zbývající část pokrývá krátké, hladké, těsně přiléhající osrstění. Nesmí být příliš dlouhý, nemá dosahovat ani k hleznům. Měl by být nesen rovně, téměř v úrovni horní linie těla. 

Hrudní končetiny mají silné šikmo uložené lopatky. Jejich volné části jsou rovné, silných kostí. Předloktí mají být při pohledu z boku na svislicích spuštěných z kohoutku a procházejících lokty.

Pánevní končetiny jsou silné, kolena patřičně zaúhlená, hlezna nízko nad podkladem. Tlapky mají být velké, spíše okrouhlého tvaru, dost široké, hustě osrstěné shora i v meziprstí. Srst na nich není dlouhá, ale přečnívá přes jejich okraje.

Osrstění musí být kučeravé, velmi husté. Pesíky tvoří těsně stočené uzavřené kroužky (kučery). Srst nikdy nesmí připomínat strukturou vlnu a musí být přirozeně mastná. Hřbet a boční strany krku mají být pokryté kučeravou srstí jako celé tělo. Hrdlo je krátce osrstěné a srst tu tvoří hladkou plochu tvaru písmene „V“, která začíná pod spodní čelistí a táhne se až k vrcholu hrudní kosti.

Hrudní končetiny jsou bohatě osrstěné ze všech stran, zepředu je však srst trochu kratší, na pánevních končetinách začíná krátká srst zepředu pod hlezny, ale zezadu je delší a tvoří na nártech bohaté „třásnění“ sahající až po tlapky. Zbarvení srsti je jednotné.

 

Chovatelský klub:

www.kchls.cz

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny