Haldenův honič

Haldenův honič

FCI:

Haldenův honič patří do skupiny VI. – Honiči, barváři a plemena příbuzná, sekce – Střední honiči.

Povaha:

Vzdor tomu, že je přátelský, milý a laskavý vůči majiteli a příslušníkům jeho rodiny a mohl by být příjemným společenským psem, lovci tvrdí, že se za společníka člověka nehodí, protože podle jejich mínění „skutečný lovecký pes“ nesmí být psem rodinným. Údajně tím klesá jeho výkonnost.

Stavba těla:

Jde o silného, svalnatého, nikoli však hrubého psa čtvercového tělesného rámce, hrdého držení těla a hlavy. Koh. výška činí u psů 52 – 60 (ideál. 56) cm, u fen 50 – 58 (ideál. 54) cm.

Hlava je suchá, střední velikosti, dokonale vyvážená. Mozkovna má být při pohledu zepředu i ze strany svrchu mírně klenutá. Nos je černý, s řádně otevřenými nozdrami.

Žádoucí je nůžkový skus a úplný chrup.

Oči mají být středně velké, tmavě hnědé barvy, klidného výrazu. Ušní boltce jsou zavěšené a neměly by být nasazené ani příliš vysoko, ani moc nízko. Jsou-li bez násilí nataženy kupředu, mají dosahovat do poloviny délky čenichové partie.

Krk má být dosti dlouhý, silný, suše osvalený, bez laloku na hrdle.

Ocas nesmí být nasazen ani nadměrně vysoko, ani příliš nízko, má však být dosti silný. Bývá nesen spíš dolů zavěšený a dosahuje zhruba k hleznům.

Hrudník musí být hluboký, tvořený patřičně klenutými, nikoli však sudovitě zaoblenými žebry. Poslední volná žebra mají být poměrně dlouhá. Hrudní končetiny jsou rovné, suše osvalené, silných kostí. Lopatky musejí být dlouhé, šikmo uložené a svalnaté. Jejich vrcholky nevystupují nad horní linii těla, kohoutek je nevýrazný. Tlapky mají být oválného tvaru, s klenutými, těsně sevřenými prsty a hustě osrstěnými meziprstími.

Pánevní končetiny mají široká a svalnatá stehna, kolena náležitě zaúhlená, bérce dlouhé. Suchá a široká hlezna nesmějí být ani sbíhavá, ani rozbíhavá, musejí však být při pohledu z boku patřičně zaúhlená. Tlapky jsou stejné jako tlapky hrudních končetin. Paspárky na pánevních končetinách se tolerují, jsou však nežádoucí.

Krycí srst je hrubá, velmi hustá, rovná a přilehlá, podsada musí být také hustá. Zbarvení má být bílé s černými skvrnami a tříslovým stínováním na hlavě a končetinách a někdy též mezi černými skvrnami a bílou základní barvou. Černá barva nesmí nikdy převládat. Malé černé nebo tříslové skvrnky na bílém podkladu jsou nežádoucí.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny