Habešská kočka
Historie: Mnozí se domnívají, že habešská kočka žila už na dvoře egyptských faraonů a jedná se tedy o jedno z nejstarších krátkosrstých plemen. Předpokládá to i podoba nalezených mumifikovaných koček při vykopávkách v Egyptě s dnešními habešskými kočkami. V řadě znaků se s nimi shodují i mnohá vyobrazení a sošky z této doby. Nezvratné důkazy ale pro toto tvrzení neexistují.
Do Velké Británie byla první habešská kočka dovezena roku 1868 polním maršálem Sirem Robertem Napierem z Etiopie (Habeše). Kočka byla pojmenována Zula. Její srst se vyznačovala typickým tickingem, jinak se dnešním habešským kočkám podobala jen z mála.
Od roku 1882 jsou habešské kočky jako plemeno uznány ve Velké Británii. Jejich popularita ale začala stoupat až na konci 60. let a nyní již patří k jedněm z nejpopulárnějších krátkosrstých plemen koček.
Povaha: Jde o extrovertní, inteligentní, zvědavé, hravé a svéhlavé kočky. Namísto dotěrnosti volí zvláštní elegantní způsob, jak dosáhnout čeho chtějí. Svůj jemný hlas k tomu ale příliš nepoužívají. Ke spokojenosti potřebují hodně kontaktu se členy rodiny a chtějí být zapojeny do všeho dění v domácnosti. Dlouhé osamocené chvíle nebo malý prostor jim neprospívají. S ostatními kočkami vycházejí dobře a velmi silné přátelství jsou schopné navázat i se psem. Dobromyslnější bývají kocouři.
Stavba těla: Středně dlouhé tělo habešské kočky je svalnaté, mohutné a pružné, umírněného orientálního typu. Nesmí být příliš velké, hrubé ani podsadité. Relativně štíhlé nohy mají jemnou kostru a půvabné malé, oválné tlapky. Dosti dlouhý ocas je široký na základně a sbíhá se do špičky. Široká, zaobleně klínovitá hlava má velmi mohutnou bradu a profil nosu s lehkým prohnutím. Mandlovité oči s živým výrazem jsou na hlavě umístěny šikmo. Uši jsou relativně velké, nasazeny nízko. Na základně jsou široké a vybíhají do špičky. Ačkoli jsou uši na vnitřní straně neochlupené, štětičky na jejich vrcholcích jsou předností.
Srst: Krátká srst habešské kočky je jemná, hedvábná a přiléhá těsně k tělu. Hrubá, příliš dlouhá nebo odstávající srst je chybou.
Péče: Srsti habešské kočky stačí občasné česání kartáčem ze štětin a následné pročesání hadrovým hřebenem. Pokud poté ještě srst přetřete navlhčeným semišovým hadříkem, zdůrazníte její lesk. V období línání je třeba odstraňovat mrtvé a uvolněné chlupy. K tomu vám dobře poslouží gumová masážní rukavice. Ostré konce drápků je třeba pravidelně stříhat a uši v případě nutnosti čistit přípravky k tomu určenými.
Barevné variety: Původní barvou habešské kočky je divoká barva, tzv. „ruddy“. Během času z ní pak vznikly další barvy srsti, ale kresba zůstala stejná. Zadní strana zadních nohou a polštářky chodidel jsou vždy tmavší než zbytek srsti. Habešské kočky se vykazují i nápadným tickingem - na každém chlupu se základní barva srsti střídá se dvěma nebo třemi tmavěji pigmentovanými proužky (jako u divokého králíka). Špička chlupu musí být vždy tmavší a ticking musí být co nejčistší, přičemž proužky nebo skvrny v srsti jsou nežádoucí. Barva očí je bez ohledu na barvu srsti jantarová, zelená nebo žlutá.
Nejčastěji se vyskytujícími barvami jsou:
- Divoká barva (ruddy): Nejznámější a nejčastěji se vyskytující barva. Základ je teplý, červenohnědý, ticking černý. Polštářky tlapek a zadní strana zadních nohou jsou vždy černé.
- Červenohnědá (sorrel): Základní barvou srsti je také červenohnědá, ale ticking na srsti, polštářcích tlapek a zadní straně zadních nohou je zbarvený skořicově.
- Plavá (beige fawn): Tato barevná varieta se vyskytuje zatím relativně málo. Základní barvou srsti je světle krémová a ticking má tmavě krémovou barvu. „Holínky“ a polštářky tlapek jsou zbarveny teple tmavě krémově. Jedná se o zředění barvy sorrel.
- Modrá: Světle béžová je základní barvou srsti. Ticking, polštářky tlapek a „holínky“ jsou ocelově modré. Jedná se o zředěnou verzi ruddy.
- Stříbřitá: Takto zbarvené habešské kočky tvoří zvláštní skupinu. Není uznána americkou organizací CFA. Základní barva srsti je vždy stříbřitě bílá. Ticking ale může mít více barev. Mimo jiné může být černý, modrý, teple tmavě krémový nebo skořicový.
- Želvovinová, čokoládová, lilová, červená a krémová: Jde o vzácné barvy, v malém měřítku šlechtěné v Nizozemí a Velké Británii.
Koťata se rodí s tmavou srstí, která teprve během dospívání pomalu světlá. Konečná barva srsti a ticking se ustálí až v několika měsících věku.