Gordonsetr

Gordonsetr

FCI:

Patří do skupiny VII – Ohaři, sekce 2 – Ostrovní.

Povaha:

Povahově je to inteligentní, výkonný, odvážný, bystrý, přátelský, klidný a poslušný, svému majiteli oddaný a věrný pes, kultivovaný, milý a přizpůsobivý. Je společensky založený, šťastný, veselý, něžný, plný zájmu o okolí. Dětem s výjimkou těch nejmenších, pro které je trochu statný, je vynikajícím kamarádem.

Má výbornou paměť. Pracuje ochotně, s chutí a je velmi šikovný. Zatímco ke známým osobám je přátelský a vlídný, od cizích si udržuje jistý odstup. Pokud je v raném mládí řádně socializovaný, snáší se velmi dobře s jinými psy i volně drženými malými a drobnými domácími mazlíčky včetně koček. Potřebuje co nejužší a pokud možno stálý kontakt s majitelem. Je vnímavý, empatický, dokáže vycítit rozpoložení majitele i celé rodiny a být příhodně tichý a nenápadný nebo naopak bouřlivě hlučný a veselý. Může být jak výkonným loveckým psem, především pokud jde o práci v poli, tak milým psem společenským.

Výchova:

Štěňata jsou učenlivá i snaživá, ale nelze na ně spěchat. Plné pracovní vycvičenosti lze dosáhnout zhruba v 18. měsíci. S. s. potřebuje majitele důsledného, vlídného, nadaného přirozenou autoritou, jednajícího konzistentně. Jeho vývoj je poměrně pomalý, dospělosti dosahuje ve věku kolem tří roků. Hravost si zachovává až do vysokého stáří.

Miluje vycházky do přírody. Ty mohou být dlouhé, ale jedince v době růstu nelze v zájmu zdárného vývoje skeletu fyzicky přetěžovat. Jeho lovecký instinkt je velmi silný, a proto se nedoporučuje pouštět ho v přírodě, kde nemá pracovat, na volno. Nepatří do venkovního kotce.

Stavba těla:

Je to přes relativní mohutnost elegantní pes, jehož obrysové linie těla připomínají koně – plnokrevníka. Stavba těla je vyvážená a harmonická, kohoutková výška činí u psů asi 66 cm, u fen asi 62 cm. Tělesná hmotnost se pohybuje u psů kolem 29,5 kg, u fen kolem 25,5 kg.

Hlava je spíš hluboká než široká. Partie nad i pod očima jsou suché. Mozkovna má být mírně zaoblená, nejširší mezi ušními boltci. Musí být dostatečně prostorná, širší než čenichová partie. Stop je výrazný, čenichová partie je dlouhá, téměř rovnoběžných linií. Nesmí být ani úzká a slabá, ani na konci zašpičatělá. Její hloubka nesmí být stejná jako její délka. Nos je velký, široký a černý.

Pysky nesmějí být příliš volné, přesto však mají být výrazné. Čelisti musejí být silné, vyžaduje se perfektní, pravidelný, kompletní nůžkový skus. Líce musejí být úplně ploché, aby hlava byla opravdu suchá.

Oči mají být tmavě hnědé, výrazné. Nesmějí být ani vypoulené, ani zapadlé, ale měly by být přiměřeně hluboko uložené pod nadočnicovými oblouky. Jsou tmavě hnědé a zářivé. Ušní boltce mají být středně velké a tenké, nízko nasazené, těsně přiléhají k hlavě.

Krk by měl být dlouhý, suchý, v šíji klenutý, bez laloku. Trup je přiměřeně dlouhý. Bedra mají být široká a mírně klenutá, záď je při pohledu z boku téměř horizontální. Ocas má být rovný nebo lehce šavlovitě prohnutý, nesmí zasahovat pod úroveň hlezen. Je nesen horizontálně nebo pod úrovní horní linie těla. U kořene je silný, směrem ke špičce se zužuje, na jeho spodní straně tvoří delší osrstění tzv. vlajku.

Hrudník je hluboký, nesmí však být příliš široký. Žebra jsou náležitě klenutá, zadní zasahují dosti daleko vzad. Hrudní končetiny mají být rovné a silné, pevných kostí, lopatky dlouhé a přiměřeně šikmo uložené, široké, ploše osvalené. Plece nesmějí být do stran vyboulené, vrcholy lopatek jsou v kohoutku blízko u sebe. Lokty mají být poměrně nízko nad podkladem a těsně přiléhají k tělu. Záprstí musejí být rovná, kolmá k podkladu.

Pánevní končetiny jsou od kyčlí po hlezna dlouhé, silné a svalnaté. Nárty mají být silné a krátké, kolmé k podkladu. Kolena musejí být přiměřeně zaúhlená, tlapky se požadují oválného tvaru, kompaktní („uzavřené“), s náležitě klenutými prsty a dostatkem srsti mezi nimi. Nášlapné polštářky mají být silné.

Srst na hlavě, předních stranách končetin a špičkách ušních boltců je krátká a jemná, na ostatních částech těla středně dlouhá, hladce přilehlá, bez kudrn a vln. Na horních partiích ušních boltců je dlouhá a hedvábná. Praporce na zadních stranách hrudních končetin a „kalhoty“ zezadu na stehnech jsou dlouhé, jemné, hladké a rovné, delší osrstění na břiše může zasahovat až na hrudník a hrdlo. Má být co nejméně zvlněné a zkudrnacené.

Zbarvení srsti by mělo být sytě uhlově černé, lesklé, bez rezavého nádechu, se sytě tříslovými odznaky. Černé skvrnky v tříslových odznacích jsou přípustné na prstech a pod dolní čelistí, dva výrazné znaky tříslové barvy jsou nad očima a jejich průměr nesmí být větší jak 2 cm. Tříslové odznaky po stranách čenichové partie nesmějí zasahovat dál než k bázi nosu, mají podobu proužků po jeho stranách a zřetelně jej ohraničují. Na hrdle a zepředu na hrudi jsou dvě velké, ostře ohraničené skvrny.

Tříslové znaky na vnitřních stranách pánevních končetin přecházejí ze stehen na přední stranu kolen a táhnou se až na vnější strany nártů a tlapek. Na zadních stranách hrudních končetin zasahuje tříslové zbarvení až k loktům, na jejich předních stranách se táhne až k zápěstím nebo o něco výš. Tříslové zbarvení je také pod ocasem, kolem řitního otvoru. Zepředu na hrudi je přípustná velmi malá bílá skvrna, jakékoli jiné zbarvení je nežádoucí.

 

Chovatelské kluby:

www.mskao.cz

www.pointer-setter.cz

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny