Evropská krátkosrstá kočka

Evropská krátkosrstá kočka

Historie: Evropská krátkosrstá kočka vznikla zřejmě křížením africké divoké kočky, kterou do Evropy přivezli Římané před dvěma tisíci lety, a evropské divoké kočky. Jedná se o nejpřirozenější ze všech plemen a dlouho se používalo pro ochranu zásob před hlodavci. 

Do roku 1982 nesla pojmenování evropská krátkosrstá kočka dvě plemena a obě měla tentýž plemenný standard. Šlo o evropskou krátkosrstou kočku chovanou na evropské pevnině s perskou krví a o nynější britskou krátkosrstou kočku – plemeno vyvinuté ve Skandinávii z krátkosrsté domácí kočky, bez vlivu perské dlouhosrsté kočky. Obě plemena mají dnes krom jména i vlastní plemenný standard. 

Povaha: Protože plemeno vzniklo z domácí kočky, povahově se od sebe jednotliví zástupci evropské krátkosrsté kočky liší a nelze lehce určit jednotné povahové rysy plemene. Většinou ale mají přátelský charakter a své povahové rysy do jisté míry dědí po svých rodičích. Jsou to  inteligentní, hravé, zdravé a silné kočky, které většinou dobře vycházejí s jinými kočkami i se psy, ale projevují teritoriální chování. 

Stavba těla: Vzhledem připomínají evropské krátkosrsté kočky obyčejné domácí kočky. Robustní tělo je svalnaté, středně velké až velké s kulatou osvalenou hrudí. Středně dlouhé nohy jsou silné a mají kulaté tlapky. Ocas je u kořene poměrně silný a sbíhá se do zakulacené špičky. Relativně velká hlava má poměrně kulatý tvar, ne však tolik jako britské krátkosrsté kočky. Tváře jsou dobře vyvinuté. Středně velké uši jsou stejně dlouhé jako široké na základně a mají mírně zakulacené špičky. Nasazeny jsou poměrně široce a stojí vzpřímeně. Oči jsou kulaté.

Srst: Srst je hustá a krátká, jemně strukturovaná a lesklá. Chlupy by měly přiléhat k sobě. 

Péče: Srst se udržuje snadno, stačí kartáčování a pročesání středně jemným hřebenem jednou týdně. V době línání může posloužit gumový kartáč nebo masážní rukavice, špatným zacházením ale mohou srst poškodit. V případě nutnosti je třeba vyčistit uši přípravky pro to určenými a ostříhat ostré konce drápků.

Barevné variety:

Povoleny jsou všechny přírodní barvy jako červená, černá, krémová, modrá, čistě bílá, želvovinová včetně kresby srsti i v kombinacích s bílými skvrnami. Varianty zbarvení a kresby srsti jsou u evropských krátkosrstých koček velice rozmanité. Barva očí může být žlutá, zelená nebo oranžová a měla by korespondovat s barvou srsti. U bíle zbarvené kočky je povolena i modrá barva očí nebo každé oko jiné barvy.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny