Egyptská kočka mau

Egyptská kočka mau

Historie: Egyptská kočka mau je jedním z nejstarších plemen a její tečkování nevzniklo jako u ostatních řízeným křížením. Také se jedná o jediný přirozeně vzniklý druh orientálních koček. V Egyptě byla vysoce vážená už dávno před naším letopočtem. Vyobrazení koček nalezené během vykopávek vykazují velkou podobnost s egyptskou mau, proto ji někteří považují za přímého potomka posvátných koček starého Egypta. Slovo mau v egyptštině znamená kočka. 

Do Spojených států amerických byly první exempláře tohoto plemene dovezeny z Egypta kolem 50. let. Chovná stanice Fatima z nich začala šlechtit egyptskou kočku mau v barvách stříbrné, bronzové a kouřové. Ve Spojených státech bylo plemeno oficiálně uznáno v roce 1968, v Evropě roku 1993.

Povaha: Jde o živou aktivní kočku, která si ráda hraje. K její spokojenosti je tedy třeba jí zařídit dost příležitostí ke hře i ke šplhání. Vyžadují také hodně pozornosti a dlouhé chvíle o samotě jim neprospívají. Jsou to mazlivé a velmi přítulné kočky, které mají někdy sklon se upnout na jednoho člověka. K cizím lidem se však chovají zdrženlivě. Hlas mají jemný a melodický.  

Stavba těla: Stavba těla egyptské kočky mau je srovnávána s habešskou kočkou. Tělo působí půvabně. Musí být ale zřetelně svalnatější než orientální krátkosrsté kočky. Jemné elegantní končetiny jsou v poměru k tělu, tlapky jsou malé a kompaktní. Zadní nohy jsou delší než přední, takže linie páteře vybíhá nahoru. Středně dlouhý ocas má zakulacenou špičku. Za chybu se považuje zalomený ocas. Zaobleně klínovitá hlava má poměrně velké uši. Ty jsou na základně široké a mají zakulacené špičky. Linie nosu je rovná a bez přerušení přechází v čelo. Oči jsou velké, na horní straně mají mandlovitý tvar, na spodní jsou kulaté. 

Srst: Krátká srst egyptské mau je hedvábná a zářící. Je také hustá, jemná a pružná. Má nápadně tečkovanou kresbu. Kulaté skvrny mají být co nejčistší a nejostřejší. Rozmístěny jsou náhodně po trupu a mají proměnlivou velikost a tvar. Tečkovaná kresba nemusí být jednotná na obou stranách trupu. Na hrudním koši je jeden nebo více přerušovaných náhrdelníků. Na lopatkách pak tvoří kresba přechod mezi proužky a tečkováním. Ocas je výrazně kroužkovaný, zakončený jednobarevnou špičkou. 

Péče: Srst egyptské mau lze udržovat s minimem péče. Stačí ji jednou týdně vykartáčovat a poté projet jemným hřebenem. Pokud poté přetřete srst semišovým hadříkem, zdůrazníte její lesk. Ostré konce drápků je třeba pravidelně zastřihávat a uši čistit přípravky k tomu určenými. 

Barevné variety: 

Egyptská mau je uznána ve třech barvách: 

  • Stříbrná – Základní barva je stříbřitě bílá, na krku a břiše poněkud světlejší. Skvrny jsou černé.
  • Bronzová – Základní barva je bronzová, tmavší či světlejší (téměř zlatá), krk a břicho mají barvu slonoviny. Skvrny jsou tmavě hnědé či červenohnědé (seal).
  • Kouřová - Základní barva je kouřová s cínově zbarvenou podsadou. Krk a břicho jsou světlejší než podsada, skvrny jsou "fantómové", černé barvy.

Oči mají zelenou nebo jantarovou barvu. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny