Donský sphynx

Donský sphynx

Historie: Bezsrsté kočky jako sphynx se vyskytovaly už před staletími až u dávných Aztéků, kteří chovali i bezsrsté psy. Gen odpovídající za absenci srsti je recesivní. Může být tedy předáván z jedné kočky na druhou po celé generace, aniž by se projevil. Bezsrsté kotě se narodí, až když se spáří dvě kočky nesoucí stejný recesivní gen pro bezsrstost. 

První donský sphynx se narodil v Rusku v roce 1987. Mezi koťaty kočky domácí se objevila jedna zcela nahá kočka. Dostala jméno Varija a výjimečnost této kočky spočívala v tom, že její gen pro bezsrstost byl dominantní (na rozdíl od kanadského spynxe, jehož gen pro bezsrstost je recesivní). Dědil ho tedy každý její potomek. 

Povaha: Donský sphynx je milá, hravá a aktivní kočka, která lehce přilne ke svému člověku a vyžaduje jeho pozornost. Samotu snáší velmi špatně. Má temperamentní a zvídavou povahu, je učenlivá a velmi tichá.

Stavba těla: Pružné a elegantní tělo je střední velikosti, s pevnou kostrou. Silné nohy mají oválné tlapky s dlouhými prsty, mezi kterými jsou tzv. plovací blány. Zadní nohy jsou delší než přední. Dlouhý a silný ocas má kulatou špičku. Klínovitá hlava má rovné čelo s vráskami. Nápadně velké uši mají zaoblené špičky. Oči jsou taktéž velké. 

Srst: Kůže donského sphynxe je pružná a elastická, s vráskami na hlavě, krku a nohách. Na dotyk je velmi příjemná. Některá koťata se mohou rodit s jemným osrstěním, které však do dvou let věku zmizí. Někteří jedinci mohou mít srst o maximální délce 2 cm na hlavě, nosu, nohách nebo na ocasu. Proto se rozšiřují tři typy bezsrstosti: bezsrstá, brush a flock, přičemž poslední dva jsou různé stupně osrstění odlišující se délkou a lokalitou srsti.  

Péče: Vyčesávání a péče o srst sice v případě sphynxů odpadá, to ovšem neznamená, že jejich kůže nepotřebuje pravidelně ošetřovat. Tvoří kožní maz, proto je třeba tyto kočky asi dvakrát do měsíce umýt šamponem s neutrálním pH. Zvukovody je třeba pravidelně čistit přípravky k tomu určenými a ostré konce drápků pravidelně zastřihávat. 

Barevné variety: 

Jsou povoleny všechny barevné variety.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny