Devon rex

Devon rex

Historie: Roku 1960 nalezli na anglickém hrabství Devonshire kočku s vlnitou srstí. Tato kočka a její potomci byli zprvu křížení s kornyšrexem – již známou podobnou kočkou. Myslelo se totiž, že jde o stejnou mutaci srsti. Rychle se zjistilo, že tomu tak není a dospělo se k rozhodnutí tuto novou mutaci šlechtit zvlášť. 

Dříve se plemenu říkalo také koboldkat, tedy kočka-skřítek. Typ prvního devon rexe, zastupujícího požadovaný obrázek plemene, byl černý kocour jménem Kirlee, Vyznačoval se skřítkovskou hlavou a střídmým elegantním tělem. 

Povaha: Jde o velmi zvědavou, inteligentní kočku s jemnou, přítulnou povahou a silným zaměřením na člověka. Samotu nese devon rex těžce. Snadno se naučí různé kousky jako aport kuličky nebo chůzi v postroji. Devon rex rád skáče a šplhá a neostýchá se k tomu použít i nábytek. S jinými kočkami obvykle vychází dobře, stejně jako se psy. Dobrým společníkem mohou být i dětem, protože není v jejich povaze vyvolávat spory. 

Stavba těla: Devon rex má štíhlé, hodně svalnaté tělo dosti malého vzrůstu. Širokou hruď podpírají v poměru k tělu dlouhé štíhlé nohy. Zadní nohy jsou delší než přední. Malé tlapky mají oválný tvar. Ocas je dlouhý a tenký a sbíhá se do špičky. Krk je štíhlý. Klínovitá hlava má široké lícní kosti, mohutnou bradu a krátký nos s výrazným prohnutím. Čelo se svažuje dozadu k rovné lebce. Dosti nízko posazené uši jsou velké. Mají širokou základnu a zužují se do zakulacené špičky. Pokryty jsou jemnými chloupky. Velké mandlové oči jsou posazené šikmo a široce od sebe. 

Srst: Srst devon rexe je krátká, zvlněná, jemná a hebká, i když na omak o něco tvrdší než srst německého rexe nebo kornyšrexe, protože má podsadu i krycí chlupy. Zvlněné jsou i poměrně hrubé a středně dlouhé hmatové chlupy a nadočnicové chlupy. Při línání může srst z části vypadat, čímž vzniknou holá místa, která později znovu zarostou. Ačkoli se díky malé línavosti doporučují jako zvířata pro alergiky, ne všichni z nich na toto plemeno reagují dobře.

Péče: Devon rex téměř nelíná. Srst stačí udržovat dětským kartáčem, nebo pouhým pravidelným hlazením. Hrubé kartáče, stejně jako práce silou, můžou srst poškodit. Uši je třeba čistit častěji, devon rexovi se tvoří více ušního mazu, než je u většiny plemen typické. Stejně tak se mu tvoří i více kožního mazu. Proto se doporučuje pravidelné mytí kvalitním šamponem pro kočky. Ostré konce drápků taktéž potřebují pravidelnou péči, a to ve formě zastřihávání. 

Barevné variety: 

Devon rex se může vyskytovat ve všech barevných varietách. Nejčastěji to však bývá černá a modrá želvovinová, s bílými skvrnami nebo bez nich a plně zbarvení jedinci s kresbou. Barva očí je žlutá nebo zelená a měla by být v souladu s barvou srsti. Na výstavách je přednější kvalita srsti než její barva nebo odznaky.  

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny