Cornish rex

Cornish rex

Historie: V Cornwallu se v roce 1950 objevilo ve vrhu selské kočky díky genetické mutaci zkadeřené kotě. Dostalo jméno Kallibunker a stalo se zakladatelem plemene. Jeho majitelka Nina Ennismoreová dala kočkám jméno rex, podle podobnosti s mutacemi typu rex vyskytujících se u králíků. Jméno cornish pak plemeno dostalo podle místa původu.

Povaha: Cornish rex je společenská, přítulná kočka, která má ráda pozornost a ráda se zdržuje v blízkosti lidí. Samotu snáší špatně. S ostatními kočkami i se psy vycházejí zpravidla dobře. Jedinci tohoto plemene mají vyrovnanou, dobromyslnou povahu. Proto jsou dobrými společníky i dětem. Vyznačují se inteligencí a zvědavostí, proto jim nedělá problém naučit se aportovat nebo chodit v postroji. 

Stavba těla: Jde o malou až středně velkou kočku se svalnatým tělem a jemnou strukturou kostí. Nohy jsou dlouhé a mají oválné tlapky. Ocas je dlouhý a tenký, vybíhající do špičky. Klínovitá hlava se výrazně zužuje k bradě. Profil je rovný bez prohnutí, brada výrazná. Široce nasazené velké uši se zakulacenou špičkou jsou vysoko posazené na hlavě. Velké oči mají mandlovitý tvar. Cornish rex má malé oválné tlapky a dlouhý tenký ocas vybíhající do špičky. 

Srst: Krátká, jemná a hustá srst cornish rexe je trochu plyšovitá, bez ostrých krycích chlupů. Na dotek je velmi hebká. Zkadeřená nebo zvlněná je především na hřbetě a na ocase. Zkadeřené jsou i hmatové chlupy a obočí. Ačkoli se díky malé línavosti doporučují jako zvířata pro alergiky, ne všichni z nich na toto plemeno reagují dobře.

Péče: Díky tomu, že srst cornish rexe postrádá pesíky a téměř nelíná, pro její údržbu bohatě postačí pravidelné hlazení nebo česání jemným kartáčem. Přílišná síla nebo hrubý kartáč by mohly srst poškodit. V případě účasti na výstavách může být někdy zapotřebí cornish rexe umýt šamponem pro kočky, a to několik dní před výstavou, aby měla srst čas se zotavit. Uši je nutno v případě potřeby čistit přípravky k tomu určenými a ostré konce drápků pravidelně zastřihávat. 

Barevné variety: 

Uznány jsou všechny barvy i kresby včetně kombinací s bílou. Barva očí může být jakákoli, ale měla by korespondovat s barvou srsti. Nejčastější barvy jsou plná černá a modrá s bílými skvrnami nebo bez nich, bílá a želvovinová (tortie).

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny