Britská krátkosrstá kočka
Historie: Jde bezpochyby o nejpopulárnější krátkosrsté plemeno v Evropě. Dobře postavení Angličané začali s předváděním a vystavováním exotických plemen koček už kolem roku 1900. U řady milovníků koček vzniklo přání zapojit do chovu ušlechtilých koček i domácí kočky z anglické pevniny. Chovatelé z Anglie i evropské pevniny se snažili o kočku připomínající stavbou těla mohutně stavěnou angoru, ovšem s krátkou srstí. Vybrali tedy jedince domácích koček s kompaktní a podsaditou stavbou těla a zkřížili je s perskými kočkami.
Zpočátku bylo plemeno chováno především v modré barvě. Dodnes se přikřižují perské dlouhosrsté kočky, aby se předešlo tomu, že britská krátkosrstá kočka ztratí na typu. Díky tomu postupně vznikly i další barvy britské kočky.
Povaha: Pro svou vyrovnanou, klidnou a přátelskou povahu jsou britské kočky ideálními společníky. Většina z nich je nanejvýš snášenlivá a přizpůsobivá. Jejich hravost v dospělosti ubírá na intenzitě. Obecně se příliš nedožadují pozornosti a dokáží se dobře zabavit samy. Rády se ale mazlí a kontakt se členy domácnosti ocení.
Stavba těla: Britské krátkosrsté kočky jsou středně velké až velké kočky s ve všech ohledech podsaditou stavbou těla. Mají široký hrudník a krátká osvalená záda. Krátké rovné nohy končí kulatými a mohutnými tlapkami. Krátký až středně dlouhý ocas je silný a má zakulacenou špičku. Kulatá hlava vypadá masivně. Má plné tváře, širokou lebku a mohutnou, dobře vyvinutou bradu. Umístěna je na krátkém, silném, svalnatém krku. Uši jsou malé a krátké, široké na základně a stojí široko od sebe. Oči jsou velké a kulaté, nos široký, krátký a rovný. Nasazení nosu nesmí být příliš výrazné, ale musí přecházet v mírné prohnutí na kulatém čele lebky. Dospělí kocouři mají hlavu masivnější než kočky.
Srst: Srst britské krátkosrsté kočky je hustá, krátká, na omak silná a pružná. Díky hustotě a tloušťce nepřiléhá k tělu hladce, ale trochu odstává.
Díky tomu, že se občas páří britské krátkosrsté kočky s perskými dlouhosrstými kočkami, mohou se ve vrhu dvou britských krátkosrstých koček objevit dlouhosrstá koťata.
Péče: Srst britské krátkosrsté kočky potřebuje za normálních okolností jednou týdně vykartáčovat. V období línání vám dobře poslouží gumový kartáček. Musíte s ním být ale opatrní, abyste srst nepoškodili. Pokud chcete svou britskou krátkosrstou kočku vystavovat, může být potřeba ji vykoupat, a to několik dní před výstavou, aby se srst stačila zotavit. Uši čistěte, pouze pokud je to nutné, přípravky k tomu určenými. Ostré konce drápků pravidelně zastřihávejte.
Barevné variety:
I když je stále britská krátkosrstá kočka nejoblíbenější v modré barvě, může mít dnes mnoho různých barev a kreseb. FIFe je uznáno celkem 229 barevných variet.
- Plné barvy: Plně zbarvená se britská krátkosrstá kočka vyskytuje v bílé, černé, modré, červené, krémové, čokoládové a lilové. Oči mají mít měděné až oranžové, s výjimkou bílé, která může mít oči modré nebo být různooká. V srsti se nesmějí krom bílé variety vyskytovat žádné bílé chlupy nebo skvrny. Každý chlup má mít po celé své délce stejnou barvu. Plně zbarvená kočka se stříbřitě bílou podsadou se nazývá kouřová (smoke).
- Parti colours (bíle skvrnité kočky): Jedná se o zbarvené kočky s bílými skvrnami v srsti. Existují v různých barevných varietách a názvy mají podle množství bílé v srsti a podle rozložení barev:
- Trikolor: Pro trikolory platí stejná pravidla jako pro bikolory. Mají ale místo jedné základní barvy dvě. Ty tvoří velké pravidelné skvrny nepřecházející jedna v druhou. Pokud je hlavní barva trikolora černá, nazývá se černě želvovinová s bílou. Pokud je hlavní barva modrá, jmenuje se modře želvovinová s bílou.
- Harlekýn: – Harlekýn má velký podíl bílé barvy. Na hlavě je jedna nebo více zbarvených skvrn a na těle řada malých skvrn. Ocas je celý zbarvený.
- Van: - Van má stejně jako harlekýn velký podíl bílé, ale oproti němu má barvu pouze na hlavě a má zbarvený ocas.
- tortie (želvovinové kočky): Jde o kočky, které mají v srsti různobarevné skvrny, ale žádné bílé. Téměř vždy jsou kočky tohoto zbarvení ženského pohlaví. Skvrny musí být velmi malé a mají se co nejvíce překrývat. Výsledkem je zvláštní melírový efekt. Hlavní barva může být mimo jiné černá, modrá, čokoládová a lilová. Druhá barva je vždy červená nebo krémová. Oči mají želvovinové kočky měděnou až oranžovou.
- Tabby: Jsou čtyři různé kresby srsti – habešská (ticked), tygrovaná (mackerel), tečkovaná (spotted) a mramorovaná (blotched). Kresby se mimo jiné vyskytují v černé, červené a modré, ale možné jsou i ostatní barvy. Kresba musí být co nejzřetelnější. Oči mají tyto kočky měděné až oranžové, s výjimkou stříbrných koček s kresbou, které mají oči oranžové nebo zelené.
- Stříbřitá: Jsou to kočky se stříbřitě bílou podsadou. Každý chlup v srsti vypadá od kořínku částečně nepigmentovaný. Zbytek srsti je normálně pigmentován.
- Smoke (kouřová): Plně zbarvené kočky se stříbřitě bílou podsadou. Pigment by měl ideálně zabírat přibližně polovinu každého jednotlivého chlupu.
- Shaded chinchilla (stínovaná): – Kočka s černým pigmentem nebo od ní odvozených barev, jako jsou modrá, čokoládová a lilová, s kresbou se stříbřitě bílou podsadou. Pigment obsahuje asi třetina každého chlupu.
- Tipped chinchilla (závojová): Kočka s černým pigmentem nebo od ní odvozených barev jako jsou modrá, čokoládová a lilová, s kresbou se stříbřitě bílou podsadou. Pigment obsahuje asi osmina každého chlupu.
- Kameo: Kočka s červeným nebo krémovým zbarvením s kresbou se stříbřitě bílou podsadou. Pigment zaujímá asi třetinu chlupu.
- Shell (lasturová): Kočka s červeným nebo krémovým pigmentem s kresbou se stříbřitě bílou podsadou. Pigment zaujímá asi osminu srsti.
- Silver tabby: Kočka s kresbou, jejíž srst je pigmentovaná z poloviny.
- Colour points (kočky s akromelanickými odznaky): Jde o nejnovější barvu srsti, která byla u britské krátkosrsté kočky vyšlechtěna. Vznikla zkřížením perských koček s akromelanickými odznaky s britskými krátkosrstými kočkami. Tyto kočky se vyskytují ve všech barvách, které můžeme vidět i u perské kočky s akromelanickými odznaky. Kontrast mezi barvou těla a zbarvenými odznaky – tzv. himalájskou kresbou – má být co nejzřetelnější. Momentálně mají kočky této barevné variety světle modré oči, chovatelé ale usilují o kočky s tmavě modrou barvou očí.