Britská dlouhosrstá kočka

Britská dlouhosrstá kočka

 Britská dlouhosrstá kočka

Historie: Britská dlouhosrstá kočka je sesterské plemeno britské krátkosrsté kočky. Pro zlepšení srsti byly britské krátkosrsté kočky často šlechtěny s perskými kočkami. Proto se ve vrzích občas vyskytovala i dlouhosrstá koťata. Ta byla dříve z chovu vyřazována jako nežádoucí, později si ale i tato dlouhosrstá varianta britské kočky našla své příznivce, kteří se věnovali jejich chovu. Ti docílili uznání plemene britské dlouhosrsté kočky roku 2008 organizací WCF, o rok později organizací TICA a v roce 2016 ho uznala i FIFe. 

Povaha: Pro svou vyrovnanou, klidnou a přátelskou povahu jsou britské kočky ideálními společníky. Většina z nich je nanejvýš snášenlivá a přizpůsobivá. Jejich hravost v dospělosti ubírá na intenzitě. Obecně se příliš nedožadují pozornosti a dokáží se dobře zabavit samy. Rády se ale mazlí a kontakt se členy domácnosti ocení. 

Stavba těla: Britským dlouhosrstým kočkám nechybí mohutnost jejich krátkosrstých příbuzných. Jsou to středně velké až velké kočky s ve všech ohledech podsaditou stavbou těla. Mají široký hrudník a krátká osvalená záda. Krátké rovné nohy končí kulatými, bohatě ochlupenými a mohutnými tlapkami. Krátký až středně dlouhý ocas je silný a má zakulacenou špičku. Kulatá hlava vypadá masivně. Má plné tváře, širokou lebku a mohutnou, dobře vyvinutou bradu. Umístěna je na krátkém, silném, svalnatém krku. Uši jsou malé a krátké, široké na základně a stojí široko od sebe. Oči jsou velké a kulaté, nos široký, krátký a rovný. Nasazení nosu nesmí být příliš výrazné, ale musí přecházet v mírné prohnutí na kulatém čele lebky. Dospělí kocouři mají hlavu masivnější než kočky. 

Srst: Polodlouhá až dlouhá srst britské dlouhosrsté kočky je velmi hustá, na dotek jemná a hebká. 

Péče: Na péči o srst je britská dlouhosrstá kočka o něco náročnější než její krátkosrstí příbuzní. Je třeba ji pravidelně kartáčovat a doporučováno je kočku i několikrát ročně vykoupat, především v době línání. 

Uši čistěte, pouze pokud je to nutné, přípravky k tomu určenými. Ostré konce drápků pravidelně zastřihávejte. 

Barevné variety: 

Britská dlouhosrstá kočka se může objevit ve všech barvách uznaných pro britskou dlouhosrstou kočku - od jednobarevných, želvovinových, stříbřitých, zlatých, s bílou skvrnitostí, kresbových či s akromelanickými odznaky. Barva očí se u většiny barevných variet pohybuje od zlaté po měděnou. U stříbřitě zbarvených jedinců mají pak barvu zelenou a u těch se siamskými odznaky barvu modrou.  

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny