Brazilská fila

Brazilská fila

FCI:

Brazilská fila patří do skupiny II. – Pinčové a knírači, molosové, švýcarští horští a salašničtí psi, sekce II. – Molossoidní.

Povaha:

Jde o plemeno především k obraně zemědělských farem a velice málo tolerantní až nenávistné ke všem neznámým osobám. Současně však má být naprosto oddaný svému majiteli a členům jeho rodiny včetně dětí. Vzdor tomu, že jde především o pracovního psa. Má být velmi inteligentní.

Výchova:

Má to být také ovladatelný a spolehlivý přítel majitele. Je naprosto samozřejmé, že toto plemeno nepatří do rukou nezkušených, nedůsledných nebo nervních majitelů, kteří nemají náležité zkušenosti s chovem podobných plemen. Patří jen do rukou osob naprosto spolehlivých a důvěryhodných, maximálně zodpovědných, které skýtají záruku, že nebude za žádných okolností zneužito.

Je třeba pamatovat na jeho ranou a důkladnou socializaci a systematickou, důslednou výchovu, aby byla za všech okolností zvládnutelná jeho přirozená nechuť k neznámým osobám a sklon chovat se konfrontačně k jiným psům (agresivita vůči zvířatům se u něho považuje za nežádoucí).

Stavba těla:

Vzhledem k jeho původu a „stáří“ nepřekvapuje, že není dosud zcela jednotného exteriéru. Část příslušníků plemene připomíná starý typ brazilské dogy z devadesátých let 19. stol., část se podobá bulmastifům z 20. let 20. stol. a další jsou vzhledově blízcí některým starým anglickým bandogům.

Žádoucí je, aby to byl dosti velký, statný pes kompaktní stavby těla o koh. výš. kolem 63,5 cm (existují i větší jedinci), silných kostí, velmi svalnatý a pohyblivý, s mohutnou hlavou. Nos je černý, srst musí být krátká, ploše přilehlá, její zbarvení je různé, přednost se dává plavému nebo žíhanému. Může být jednotné nebo s bílými znaky. V obličeji bývá obvykle tmavá „maska.“

 

Chovatelské kluby:

www.moloss.cz

www.kmdpp.eu

www.filabrasileiroclub.cz

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny