Bengálská kočka

Bengálská kočka

Historie: Plemeno vzniklo ve Spojených státech amerických kolem roku 1950 křížením divoké bengálské tygrované kočky (Felis bengalensis) a domestikovanými kočkami, jak domácími, tak ušlechtilými (např. barmskými, habešskými nebo siamskými). První křížení proběhlo ne kvůli plemenitbě, ale souviselo s vědeckým výzkumem viru kočičí leukemie. Až v pozdějších letech začali někteří chovatelé s účelným přikřižováním divoké bengálské kočky pro vytvoření plemena s tečkovanou kresbou. 

Z prvních křížení vzešly některé kočky neplodné. S těmi plodnými se šlechtilo dál, až obsah krve divokých koček klesl na deset procent. Tím se docílilo typické kresby srsti a eliminovaly se nechtěné charakterové vlastnosti divokých bengálských koček.

Povaha: Bengálské kočky jsou zvědavé, aktivní a velmi “upovídané”. Mají rády prostor, proto by dobře nesnášely například omezování pohybu jen na jednu místnost. Pokud se jim ale dostane dostatečně příležitostí ke hraní a vybití se, budou spokojené i v bytě. I když většina z nich není přímo mazlící povahy, společnost člověka mají rády. Většinou mají velmi vyvinuté sociální cítění a velmi dobře se snesou s ostatními kočkami, především s těmi aktivními. Snesou se i se psy. Pokud býváte dlouho mimo domov, měli byste jim zajistit společnost jiných koček, o samotě by mohly být frustrované. Po předcích bengálky zdědily jistou svéhlavost a vynikající schopnost lovit. Klidný a pohodlný život není nic pro ně. Bengálky mají povětšinou také rády vodu. 

Stavba těla: Tělo bengálské kočky je dlouhé, svalnaté a dobře vyvinuté. Zadní nohy jsou o něco delší než přední. Tlapy jsou poměrně velké a kulaté. Středně dlouhý ocas se zakulacenou špičkou je pevný. V poměru k tělu malá hlava má klínovitý tvar. Uši jsou poměrně malé, mírně namířené dopředu a široce nasazené. Nesmějí mít štětičky. Mírně prohnutý nos je dlouhý a široký. Velké oči mají mandlový až kulatý tvar. Žádoucí jsou výrazné polštářky hmatových chlupů.

Srst: Srst je nápadně hustá, krátké až střední délky. Hladce přiléhá k tělu a na omak je velmi jemná a hedvábná. 

Péče: Srst vyžaduje relativně málo péče, přílišné kartáčování či vyčesávání by srst bengálské kočky mohlo dokonce poškodit. Ostré konce drápků je třeba pravidelně zastřihávat. Vnější zvukovody čistěte v případě potřeby přípravky k tomu určenými.

Barevné variety:

Bengálské kočky se vyskytují ve třech barvách:

  • Hnědá – Základní barva je žlutavá až tmavě oranžovo-červená, kresba má černou, hnědou, čokoládově nebo skořicově zbarvenou kresbu. Kontrast mezi kresbou a podkladem by měl být zřetelný. Takto zbarvené bengálky mají žluté až zelené oči.
  • Seal lynx point – Tato varieta vznikla přikřížením siamek, proto jsou vždy tlama, uši a nohy tmavší než zbytek těla. Barevný kontrast mezi odznaky a zbytkem těla by měl být co nejmenší. Oči u této barevné variety jsou modré.
  • Sepia seal mink tabby – Tato barevná varieta vznikla přikřížením siamek a barmských koček. Jde o relativně málo se vyskytující barvu. Základní barva je slonovinová, krémová nebo světle hnědavá. Barva kresby se pohybuje od červenavé po tmavě hnědou. Barva očí může být od zelené po modrozelenou.

Seal lynx point a sepia seal mink tabby se také nazývají sněžné bengálské kočky. Jejich koťata se většinou rodí se světle zbarvenou srstí a kresby se stanou zřetelné až po několika týdnech. Nicméně může trvat až rok a půl, než srst dosáhne své konečné barvy. 

Dále existují dvě kresby bengálských koček:

  • Tečkovaná – Je důležité, aby tečky byly ve výrazném kontrastu k barvě podkladu. Vždy by měly být přítomny tečky na břiše, zřetelné M na čele a kroužky kolem ocasu.
  • Mramorovaná – V hrubých rysech je mramorovaná kresba bengálské kočky srovnatelná s mramorovanou kresbou například orientální krátkosrsté kočky. Místo kulatých vzorů musí být ale naopak protažená do délky. Na břiše se vyskytují malé kulaté skvrny. Kresba by měla být světlá a kontrast zřetelný.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny