Balinéská kočka

Balinéská kočka

Historie: Plemeno balinesky vzniklo ve Spojených státech amerických v 50. letech. Tehdy se siamské kočce narodil vrh, z něhož měla některá koťata dlouhou srst. Jelikož je gen pro dlouhosrstost recesivní, mohl se předávat mezi siamkami po generace, aniž by se projevil. Mohlo také jít o náhlou mutaci v genech. 

Zprvu se plemeno nazývalo dlouhosrstá siamská kočka. Pozdější a nyní platné jméno balineska odkazuje na jejich graciézní pohyby připomínající tanečnice z Bali. Na začátku 70. let bylo plemeno uznáno většinou amerických organizací a později i organizacemi evropskými. 

Povaha: Jelikož jde o sesterské plemeno siamských koček, není s podivem, že krom stavby těla se velmi podobají i v charakteru. Balinesky jsou inteligentní a živé kočky se silně osobitým charakterem. Jsou velmi hravé i ve vysokém věku a potrpí si na společnost člověka a neostýchají si vyžadovat jeho pozornost, mimo jiné i svým hlasem. Samotu snášejí těžce. S ostatními kočkami většinou vycházejí dobře. 

Stavba těla: Stavba těla balinesky se neliší od siamské kočky. Dlouhé a štíhlé osvalené tělo nesmí vykazovat hrubost. Štíhlé dlouhé nohy mají oválné tlapky. Zadní nohy jsou vyšší než přední. Dlouhý tenký ocas nesmí vykazovat žádné zálomky nebo jiné odchylky. Klínovitá hlava při pohledu zepředu tvoří spolu s velkýma, šikmo umístěnýma ušima trojúhelník. Brada je mohutná, ne však příliš výrazná. Profil nemá žádné prohnutí a přechází plynule v čelo. Mandlové oči jsou posazeny šikmo.

Srst: Hedvábná a jemná polodlouhá srst balinesek nemá hustou podsadu. K tělu těsně přiléhá. Na těle je srst středně dlouhá. Na límci, plecích a ocasu poněkud delší. 

Péče: Pro udržení srsti balinesky v dobrém stavu ji postačí jednou týdně vykartáčovat a následně dočesat hrubým hřebenem. V době línání může být nápomocný gumový kartáč. Musí se s ním ale zacházet opatrně, jinak by mohl srst poškodit. Někdy, zvláště pokud se chcete se svou balineskou účastnit výstav, může být nutné kočku vykoupat. Je třeba tak učinit několik dní před výstavou. Alternativou může být pravidelné ošetřování srsti neparfémovaným mastkovým pudrem. Uši udržujte čisté přípravky k tomu určenými a ostré konce drápků pravidelně zastřihávejte.

Barevné variety: U balinesky jsou povoleny všechny barvy jako u siamek. Koncové části těla jsou zbarvené tmavěji. Přednost se dává jedincům s co nejčistší bílou barvou, pokud možno bez stínů nebo tmavších zbarvení na těle. Nejčastěji se vyskytují v těchto barvách:
  • Seal point a blue point: Kočky v tomto zbarvení mohou mít čisté koncové části těla, ale také v tabby kresbě, tortie nebo tortie tabby. Odznaky mohou mít také stříbřitý podklad – silver tabby points.
  • Red point a cream point: Proužky na nohách, kroužky kolem ocasu a kresbu na hlavě lze u těchto barev jen stěží vymýtit. Proto je téměř nemožné rozlišit jedince s plnými krémovitými nebo červenými odznaky od zbarvení tabby point.
  • Chocolate point a lilac point: Tyto barvy jsou velmi populární. Kočky mohou mít plně zbarvené koncové části těla nebo s kresbou, tortie nebo tortie tabby. Odznaky mohou mít i stříbřitý podklad.
Koťata se rodí zcela bílá a akromelanické odznaky získávají až později. Trvalá barva srsti se ustálí až kolem jednoho roku. Oči mají balinesky modré, přičemž přednost se dává tmavě modré barvě. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny