Zvířecí apatyka: Probiotika

krmivo-brit
Zvířecí apatyka: Probiotika

Probiotika pomáhají mazlíčkům posílit imunitu a zlepšit zažívání. Našim čtyřnohým přátelům je můžete podávat v zátěžových a stresových situacích, při úrazu u mláďat i zvířecím seniorům na vzpruhu. Jak se liší zvířecí probiotika od lidských, můžeme je nahradit bílým jogurtem a na mnoho dalšího jsme se ptali Martina Kváše, výživového specialisty.

Martine, začněme tím, co to probiotika vlastně jsou a k čemu jsou pro naše mazlíčky dobrá.

Probiotika jsou živé bakterie mléčného kvašení. Obecně se používají pro stabilizaci a zlepšení zdravotního stavu trávicího traktu.

Jak se probiotika pro zvířata liší od těch určených pro lidi?

Lidská a zvířecí probiotika představují jiné kmeny probiotických bakterií. Liská probiotika byla vykultivována z lidí, psí ze psů, kočičí z koček.

U kterých zvířat má smysl probiotika podávat?

Probiotika je vhodné podávat mladým zvířatům, např. při změně podmínek, majitele, při onemocněních. Velmi vhodná jsou pro seniory pro posílení jejich imunity.

Kdy je vhodné dávat zvířatům probiotika?

Probiotika je vhodné používat ve všech situacích, kdy zvíře jeví známky poruch zdraví trávicího traktu. Stejně tak velmi dobře poslouží na posílení zdraví a imunity.

Jak vybrat správné probiotikum pro zvíře? Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Obecně je celkem jedno, pro jaké zvíře se použije jaké probiotikum. Dá se říci, že všechna probiotika fungují ve všech trávicích traktech stejně.

Je možné u zvířat místo probiotika použít bifi bílý jogurt?

Bílé, tzv. „živé“ jogurty, obsahují tzv. paraprobiotika. To už jsou inaktivované bakterie mléčného kvašení. Mají na střevo stejné účinky jako živá probiotika, s výjimkou kolonizace střevní stěny živými bakteriemi.

Jaké bys doporučil kvalitní značky?

Já používám Canvit Probio, případně lidská 5 Strain Dophilus.

Jak často by se zvířeti měly probiotika podávat?

Probiotika je vhodné používat při každém krmení. Jejich aplikace do krmiva je nejsnazší cestou, jak je dostat do zvířete. Probiotika většinou i dobře chutnají, takže zvířata je ráda přijímají.

Jak se zvířeti probiotika podávají?

Pokud jsou to probiotika sypká, je vhodné jimi posypat granule a zvíře je pak sní spolu s krmivem. Probiotika v kapslích se podávají jako jiné léky na kořen jazyka. Můžete tobolku dát třeba i na kousek salámu, pokud by ji pejsek nechtěl spolknout.

Martine, moc děkujeme za praktické tipy a rady! A vy čtenáři, se neváhejte na Martina v případě dotazů obracet v naší poradně.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny