Zvířecí apatyka: Pozor, vánočním přilepšování můžete mazlíčkům ublížit

krmivo-brit
Zvířecí apatyka: Pozor, vánočním přilepšování můžete mazlíčkům ublížit

Vánoce jsou obdobím štědrosti, ale také hojnosti. A každý z nás si rád těch pár dní v roce pořádně dopřeje trochu toho nezdravého mlsání. A stejně tak máme potřebu dopřát i našim zvířecím svěřencům. Jenže toto vánoční přilepšování může našim mazlíčkům ublížit na zdraví.

Kdo by nechtěl potěšit zvířecí duši, obzvlášť o vánočních svátcích, kdy si všichni dopřáváme do sytosti. A ještě když ta očíčka na nás tak prosebně koukají a naši zvířecí miláčci nám svými pohledy naznačují, že by ze štědrovečerní tabule chtěli také trochu ochutnat. Nepodléháme ale sváteční atmosféře až příliš a nedáváme pohledům našich chlupáčů větší význam, než ve skutečnosti mají?

Psí oči umí nejen pejsci aneb Nenechat se zmást svůdnými zvířecími pohledy

V první řadě je dobré mít na paměti, že domácí mazlíčci Vánoce nechápou. Sdílí s námi radost, protože kdy jindy je chlupáč šťastnější, než když cítí ze svého páníčka štěstí. A při uvolněné vánoční atmosféře toho holt jen trochu využije ve svůj prospěch. Protože tak jsou čtyřnozí přátelé jednoduše naprogramovaní – zajistit si zdroje jakýmkoliv způsobem. A tak i ten nejvychovanější mazlíček může zkusit během Vánoc loudit. A vy díky oslabené ostražitosti můžete povolit a takzvaně mu přilepšit. Tu kouskem od stolu, tu speciální vánoční porcí apod., což by se jindy v roce nestalo.

Jakékoliv přilepšení neděláme pro mazlíčka, ale pro sebe, varuje specialista

Právě změna pravidelného jídelníčku je to, co výživě našich lásek během svátků neprospívá. O nezdravých ‚‚dobrotách‘‘ od stolu ani nemluvě. ‚‚Měnit jakkoliv výživu nebo denní režim absolutně postrádá jakýkoliv smysl. Pejsek, kočička ani myšák naše Vánoce nechápe, přilepšení dělá majitel hlavně pro sebe. Přiznám, že nejsem fanouškem žádných domácích zvířecích pamlsků, které zvířeti jen mohou rozhodit trávení. Za mě je jediné přilepšení v tom, abychom na ty chlupáče byli stejně hodní jako celý rok,‘‘ uvádí Martin Kváš, výživový specialista společnosti Vafo.

Dejte přednost kvalitní stravě pro vaše miláčky

Chceme-li našemu mazlíčkovi tedy skutečně dopřát, nemusíme mu hned servírovat kapra se salátem. Dopřejme mu kvalitní výživu, a to ideálně nejen o Vánocích. Pokud přeci jen chcete chlupáčovi něco dobrého na zub pořídit, možností se nabízí hned několik, např. už zkompletované vánoční balíčky pro psí i kočičí chlupáče. Ty většinou obsahují výběr z mokrého - od paštiček, přes kapsičky, po konzervy - i suchého krmiva jako sušené maso aj. a samozřejmě pamlsků. Většina těchto dárkových boxů obsahuje také hračku, kterou váš mazlík pod stromečkem jistě ocení stejně jako pamlsek.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny