Tipy a rady: První pomoc pro domácí mazlíčky

krmivo-brit
Tipy a rady: První pomoc pro domácí mazlíčky

Domácí mazlíček je jako člen rodiny. Kromě radosti ale vyžaduje i péči a samozřejmě je nutné se o něj postarat i v případě, že je zraněný či nemocný. Každý majitel by proto měl ovládat základy první pomoci pro zvířata a s sebou nosit i krabičku první pomoci. Nikdy totiž nevíte, co se může stát. A je lepší být připraven než překvapen. Jak tedy ke zraněným domácím mazlíčkům přistupovat?

Co mít vždy u sebe? Krabičku první pomoci

Jak již bylo zmíněno, velkým pomocníkem ve chvíli krize je krabička první pomoci. Co by v ní rozhodně nemělo chybět?

Léky, které zvíře pravidelně bere;

základní obvazy, obinadla, gáza;

dezinfekce na otevřené rány;

kontakt na veterinu;

základní léky, například na průjem či jiné náhlé potíže;

je možné přidat i jiné věci jako například pinzetu či kleštičky.

Samoošetření nebo návštěva veteriny?

Když je zvíře zraněné, je důležité vědět, jestli zranění zvládnete ošetřit sami nebo byste měli vyhledat veterináře. „Já osobně při jakékoliv nejistotě raději kontaktuji veterinární pracoviště, a i když zvíře zběžně ošetřím, tak kontrola profesionála je pro můj klid důležitá,” uvádí Michaela Martinů, která má letité zkušenosti chovatele a výcvikáře psů a také je členkou v Záchranné brigádě kynologů Praha.

Pravidla první pomoci

Pokud se svému čtyřnohému mazlíčkovi rozhodnete pomoci, pamatujte, že hlavní je zachovat chladnou hlavu. Zajisté budete ve velmi vypjaté situaci a pod velkým stresem, vždy byste ale měli být natolik klidní, abyste svému kamarádovi zvládli poskytnout to, co právě potřebuje. 

První krok: dýchání

Jako první byste se měli zaměřit na jeho dech. Pokud dýchá, skvělé, můžete jít na další krok. Pokud ne, zahajte masáž srdce a pokuste se co nejrychleji kontaktovat veterinární pohotovost či svého veterináře. 

Druhý krok: krvácení

Po zajištění přísunu vzduchu se zaměřte na krvácivé rány. Pokud jsou snadno přístupné, ne hluboké a vážné, a lze je ošetřit na místě, využijte potřeb z krabičky první pomoci: obvazů, gáz a tlakových obvazů. Pokud je krvácivá rána velmi hluboká, zajistěte to nejnutnější tlakovým obvazem a odeberte se na veterinu. 

Třetí krok: cirkulace

Při poskytování první pomoci byste se měli zaměřit i na cirkulaci, tedy zda má zvíře normální puls a zda má obvyklou barvu sliznic. Pokud je jedna z uvedených věcí v nepořádku, je nutné se obrátit na veterinární kliniku, a to v co nejkratším čase.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny