Tipy a rady pro začínající majitele: Váháte mezi kočičím a psím společníkem? 7 důvodů, proč si pořídit kočku

krmivo-brit
Tipy a rady pro začínající majitele: Váháte mezi kočičím a psím společníkem? 7 důvodů, proč si pořídit kočku

Kočky jsou druhým nejčastěji pořizovaným mazlíčkem na světě. Odborníci odhadují, že se na celém světě pohybuje kolem 200 až 600 milionů těchto půvabných stvoření. V České republice žijí kočky v každé třetí domácnosti. A výjimkou není ani více kočičích chlupáčů pod jednou střechou. Čím jsou kočky tak oblíbené?

Nenákladné stvoření

Pokud toužíte po nenákladném zvířecím společníkovi, kočka je tou pravou volbou. Narozdíl od psího chlupáče neplatíte za kočku poplatek obci a případná kastrace kočky přijde také levněji než u jejich čtyřnohých konkurentů. Kočky navíc nemají takovou “spotřebu” nových hraček. A i co se týče krmiva, i zde je spotřeba mnohem nižší. :)

 

Pomáhají dětské kreativitě a sociálním dovednostem

Mazlení se s kočkou učí děti sociálním dovednostem. A malým dětem pomáhá při tvorbě kreativity, kdy ve fázi vnímání tvarů, zvuků a barev přispívá k lepšímu učení. Soužití s kočkou navíc snižuje pravděpodobnost alergií.

 

Hravá povaha

Když kočka neloví, uvolňuje přebytečnou energii hrou. Každý asi někdy viděl pobíhající kočku zběsile sem a tam, “lovící” plyšové myšky. Hra je pro kočku velmi důležitou ochranou před psychickými potížemi, ke kterým bývají kočky náchylné. Kočka tedy rozhodně není nudný společník.

 

Samostatnost a čistotnost

Jestli mezi domácími mazlíčky někdo vyniká čistotností, je to rozhodně kočka. Zatímco psí chlupáči dávají přednost “přírodnímu” odéru a sem tam se rádi vyválí v bahně, u kočky se vám toto nestane. Pravidelně věnuje velkou část dne sebečištění a až pak se s vámi jde pomazlit. U kočky vám také odpadá starost s venčením. Stačí zajistit přístup ven, pokud máte domek, nebo domu pořídit kočkolit. A s pořízením chytrého záchodu je kočka naprosto bezúdržbová.

 

Lepší spánek a méně stresu

Nejen pejsci léčí. Felinoterapie je vedle canisterapie rovněž velmi rozšířenou terapeutickou metodou. Tak jako pes pomáhá se soustředěním a snižuje stres. Soužití s kočičím chlupáčem má podle průzkumu mj. pozitivní vliv také na krevní tlak a snižují riziko srdeční příhody až o 30 procent. Kočičí vrnění na vašem břiše napomáhá ke snížení nadmutosti. A pro ty, kteří trpí nespavostí, přítomnost kočky pomáhá nejen lépe usnout, ale také vede ke kvalitnějšímu spánku. 

 

Dlouhověkost

Odchod zvířecího přítele je pro každého majitele vždy velmi bolestivým zážitkem. Některá kočičí plemena jsou známá svou dlouhověkostí. Ačkoliv se kočky v průměru dožívají 13 let, kočičí jedinci jsou často velmi vitální i ve starším věku a velmi často se dožívají i mnohem vyššího věku, a to až dvaceti let a více. 

 

Vysoká inteligence

Kočičí chlupáč vyniká skvělou pamětí a inteligencí. A velmi dobře se učí pozorováním a napodobováním. Kočka se proto dá velmi snadno vychovat, aniž byste s ní museli trénovat.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny