Každý si najde to své
Boj proti klíšťatům a dalším parazitům, kteří znepříjemňují život nám i našim zvířatům, lze vést několika způsoby. Každý z nich má své výhody a nevýhody, každý z nich je dobré použít ve specifických případech a záleží také, co kterému zvířeti vyhovuje. Důležité je zmínit, že existují dvě varianty, jak proti parazitům bojovat. Lze je buď odpudit, nebo zahubit. Některé přípravky samozřejmě zvládnou obojí.
Obojky
Jedná se o velmi populární variantu, a to zejména díky jednoduchosti použití. Stačí jej totiž zvířeti nasadit okolo krku a v případě, že jste koupili kvalitní výrobek, je určitá míra ochrany zaručena na několik měsíců. Další výhodou je pak velmi rychlý nástup účinku, obojek totiž funguje už po 48 hodinách po nasazení. Důležité je dbát i na to, aby byl obojek dost pevně připevněný, a účinné látky se tak mohly lépe vstřebat do těla. Na druhou stranu právě tyto látky mohou vyvolávat alergické reakce, a to nejen u zvířat, ale i u lidí. Musíte si tedy dát pozor, zejména pokud máte citlivou kůži, abyste si nezpůsobili vyrážku nebo jinou nepříjemnost.
Pipety
Tato aplikace látky proti klíšťatům patří mezi ty s jednodušším použitím. Jejich další výhodou je finanční dostupnost a menší riziko vyvolání alergické reakce. Na druhou stranu zvíře ochrání po kratší dobu, během klíšťové sezóny je tedy nutná častější aplikace. Účinnost pipet se také zkracuje s koupáním, což je rozdíl například oproti výše zmíněnému obojku.
Spreje
Naprostá klasika v boji proti klíšťatům, kterou využíváme i my lidé. Mezi přednosti této metody patří především jednoduchá aplikace: sprej jednoduše stříknete na zvíře a máte vystaráno. Ovšem jen na poměrně krátkou dobu, a to především v porovnání s výše uvedenými metodami. Ochrana ze spreje vydrží zhruba týden, při koupání se tato doba navíc ještě zkracuje. Pozor si musíte dávat i v případě, že má vaše zvíře citlivou pokožku nebo trpí na alergie.
Tablety
Další možností jsou i tablety, u kterých je velkou výhodou jejich snadná aplikace, a to především díky tomu, že jsou ochucené a psi je mohou přijímat jako pamlsky. Jejich podávání je dobré konzultovat mimo jiné i s veterinářem, abyste měli pod kontrolou správné dávkování.
Prevence
Bohužel žádný z uvedených způsobů nezaručí vašemu miláčkovi naprostou a dokonalou ochranu před klíšťaty a dalšími parazity. Pamatujte na to především ve chvíli, kdy ho vezmete na procházku do lesa nebo na louku, kde je vysoká tráva, a tedy pravděpodobně i vyšší koncentrace klíšťat. Po příchodu domů mazlíčka hned důkladně prohlédněte a případné nezvané hosty vytáhněte pinzetou nebo speciálním háčkem či hřebínkem. Ránu pak vydezinfikujte a důkladně si umyjte ruce.