Specifika výživy psů v různých režimech zátěže

krmivo-brit
Specifika výživy psů v různých režimech zátěže

Potrava a krmivo, které dáváme našim čtyřnohým mazlíčkům, mají vliv na spoustu aspektů v jejich životě. Ovlivňuje, zda zvířata dobře prospívají, vhodné složení krmné dávky má pozitivní vliv na jejich zdraví a samozřejmě i na jejich váhu. Množství i složení potravy se zčásti musí přizpůsobit i zátěži, se kterou se naši mazlíčci potýkají. Ačkoliv jsou potřeby každého psa velmi individuální, přeci jen existují určitá obecná pravidla, kterými se chovatelé mohou řídit. O nich jsme si povídali s nutričním specialistou Martinem Kvašem.

Jak by měl vypadat ideální jídelníček pro psa v normálním režimu zátěže?

To je velmi těžké říct, ideální jídelníček totiž neexistuje. Každý pes je individualita a na přívod živin reaguje jiným způsobem. To, co jednomu pejskovi bohatě stačí, druhému vůbec nemusí vyhovovat. Existuje jídelníček dobře přizpůsobený individuálním potřebám psa, který přináší dostatek všech živin pro psa v běžné zátěži.

Jak naopak by měl vypadat jídelníček pro psa ve velmi nízkém režimu zátěže, například u psa seniora, který nemá tolik pohybu?

Největším nebezpečím pro pejsky bez zátěže, ať už „gaučáků“, seniorů nebo pejsků v rekonvalescenci, je energie. Její nadbytečný příjem má vždycky za následek nepříznivé změny kondice, lidově řečeno tloustnutí. Každý kilogram nad ideální hmotnost pejska může přinášet řadu nepříjemných zdravotních komplikací a pozdější shazování přebytečných kilogramů je velmi obtížné. 

Jak se definuje vyšší zátěž u psa, která vyžaduje úpravu potravy?

Exaktní zjišťování zátěže se provádí měřením úrovně spotřeby kyslíku (VO2). O vyšší zátěži se hovoří od úrovně, kdy aktuální spotřeba kyslíku VO2  je asi 80 % maximální spotřeby kyslíku VOMAX. V praxi se samozřejmě spotřeba kyslíku v organismu neměří. Proto se má za to, že zvýšená zátěž je situace, kdy pejsek pracuje nepřetržitě asi hodinu. Pracovat v tomto případě znamená pracovat jak fyzicky, tak i psychicky. Je také dobré vědět, že hodinová procházka volným a trochu svižným tempem nepředstavuje pro psa fyzickou zátěž. 

Jaké složky potravy musí být navýšeny u psů, kteří mají vyšší zátěž?

To závisí na druhu zátěže. Sporty, které netrvají dlouhou dobu, například dog dancing, agility, dogfrisbee apod. nepředstavují žádnou zvýšenou zátěž, není proto v takových případech nutné krmnou dávku nějak zvlášť upravovat. Nutné je to pouze v případech, kdy v důsledku zátěže začne pejsek hubnout, pak je dobré použít krmivo s vyšším obsahem tuku, tedy koncentrovaného zdroje energie. Pro pejsky, kteří jsou v nepřetržité zátěži dlouhou dobu, nejméně tedy tu jednu hodinu, potřebují zvýšit v krmné dávce obsah bílkovin, ty se totiž v tomto režimu využívají jako hlavní zdroj energie.

Může každý majitel tuto úpravu udělat sám nebo by se měl poradit s odborníkem?

Volba správného krmiva je celkem jednoduchá záležitost, kterou zvládne každý chovatel. S odborníkem by chovatel měl prodiskutovat, v jakém směru by se krmivo mělo změnit. 

Pokud naopak pes přechází z období vyšší zátěže do období, kdy nebude až tak aktivní, jak by měl vypadat jeho jídelníček?

Pes v klidovém režimu by měl dostávat krmnou dávku a krmivo, které budou odpovídat snížené potřebě živin, zvlášť energie. Nejdůležitější je snížit v krmné dávce obsah tuků.

Je třeba psům, kteří mají vyšší výdej energie, dodávat i některé další živiny, například vitamíny nebo minerály?

Pokud je pes krmen kompletním krmivem, pak žádné přídavky minerálů a vitamínů nejsou nutné. Je-li ale pejsek krmen tzv. naturální stravou, pak přídavky vitamínů nutné jsou a v době zátěže by se měly odpovídajícím způsobem zvýšit. To se ale týká pouze vitamínů, nikoliv minerálů, jejich potřeba není zátěží nijak ovlivněna. 

Co je klíčovou složkou, tím hlavním, co by nemělo v jídelníčku psů s vysokou zátěží chybět?

Vše závisí na typu zátěže. U krátkodobých zátěží téměř nemá smysl zvyšovat přívod živin, pouze v některých případech je dobré zvýšit krmnou dávku s důrazem na dostatečný přísun bílkovin, tuků a sacharidů ve stálém poměru. U dlouhodobé zátěže je důležité zvyšovat dávky bílkovin. 

Jak poznáme, že pes nedostává dostatečné množství potravy nebo že je nevhodně složená?

Nevhodná výživa se pozná velmi jednoduše na kondici pejska. Pes, kterému jeho výživa nestačí, začne hubnout. Je dobré nejdříve zvýšit krmnou dávku a pokud to nezabere, pak je nutné se poohlédnout po jiném krmivu.

Jak naopak poznáme, že pes má krmiva nebo některé jeho složky dostatek?

Opět velmi jednoduše. Pes nemění svoji kondici ani v průběhu delšího časového období. Je ale nutné vědět, že každý pes na začátku sportovní sezóny zhubne, tedy že se dostane na svou optimální váhu. V této situaci je zbytečné jakkoliv měnit krmnou dávku a cokoliv do ní přidávat. Každopádně je nutné sledovat kondici zvířete a jí přizpůsobovat nastavení krmné dávky. Samozřejmě ale není dobré tuto problematiku generalizovat, musíme pamatovat, že každý pes potřebuje jiné množství potravy v závislosti na svých individuálních potřebách, a tím bychom se měli řídit především.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny